Liseliler atıkları sanat eserine dönüştürdü

Liseliler atıkları sanat eserine dönüştürdü

Liseliler atıkları sanat eserine dönüştürdü
26 Şubat 2020 - 15:06

Adana’da lise öğrencileri geri dönüştürülebilen atık maddelerden sanat eserleri yaptı. Eserler okulda öğrenci ve öğretmenler tarafından oylandıktan sonra dereceye giren 20 öğrenci yabancı dillerini geliştirip, deneyim kazanmak üzere yurt dışına gönderilecek.
Erasmus ve eTwinning projeleri kapsamında Seyhan Rotary Anadolu Lisesi 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencileri, geri dönüştürülebilen atık maddelerden sanat eserleri ortaya çıkarttı. 38 öğrenci gruplara ayrılarak görsel sanatlar dersinde geri dönüştürülebilen atık maddelerden yaklaşık 4 ayda 17 eser yaptı. Poşetten panda, pillerden robot, cam kırıkları ve kapaklardan insan, pet şişeden tavus kuşu ise bu eserlerden bazıları.
Okul müdürü Abdussamet Emiroğulları ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Ayşegül Yıldırım'ın katkılarıyla bu eserler geçtiğimiz gün okulun içerisinde açılan ‘Atıklarım Değerleniyor’ isimli sergiyle öğrencilerin beğenisine sunuldu. Toplam 38 öğrencinin yaptığı bu eserler okuldaki diğer öğrenciler tarafından ilerleyen günlerde oylanacak ve dereceye giren ilk 20 öğrenci yabancı dillerini geliştirip deneyim kazanmak üzere yurt dışına gönderilecek.

“ANLAM YÜKLEMEK İSTEDİK”
Sergi ve proje hakkında bilgi veren Görsel Sanatlar Öğretmeni Ayşegül Yıldırım, “Atık malzemelerden sanat eserleri yaparken anlam yüklemek istedik. Bazı öğrencilerimiz çalışmalarında kanser temasını, kimileri doğadaki hayvanları korumayı, bazıları da teknolojinin bizlere verdiği zararı işlediler. Atıkların çöp değil de sanata dönüştürülebileceğinin mesajını vermek için çalıştık. Amacımız bunu sürdürülebilir bir çalışmaya dönüştürmek” diye konuştu.
Serginin sonunda okulda oylama yapılacağını ve dereceye girenlerin yurt dışına gideceğini söyleyen Yıldırım, “Sergiden sonra okuldaki öğrenciler ve öğretmenler oylama yapacak. En çok oy alan eser ve sahipleri yurt dışına gidecek. Yurt dışında oradaki arkadaşlarına bu çalışmalarını anlatacaklar. İngilizceleri gelişecek, başka ülkelerdeki arkadaşlarına kültürlerini tanıtacaklar. Doğayı koruyup, genç nesle de bunun mesajını verebilmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum