'LÖSEV her zaman kanser hastalarının yanı başında'

Çoğumuzun duyduğu biraz doğru biraz yanlış bildiğimiz LÖSEV(Lösemili Çocuklar Vakfı)’i Günaydın Adana Gazetesi’nde daha yakından tanıdık. LÖSEV kimdir? Ne yapar? Nasıl yardım eder? Kimlere yardım eder? Nasıl bağış toplar?...

'LÖSEV her zaman kanser hastalarının yanı başında'

Çoğumuzun duyduğu biraz doğru biraz yanlış bildiğimiz LÖSEV(Lösemili Çocuklar Vakfı)’i Günaydın Adana Gazetesi’nde daha yakından tanıdık. LÖSEV kimdir? Ne yapar? Nasıl yardım eder? Kimlere yardım eder? Nasıl bağış toplar?...

'LÖSEV her zaman kanser hastalarının yanı başında'
26 Şubat 2020 - 08:40

PELİN ERKOCU
 
ADANA(GÜNAYDIN) – LÖSEV Adana Aktif İletişim sorumlusu Buğse Güler Harmanda, LÖSEV'in sadece lösemili çocuklara yardım eden bir kuruluş olmadığını belirterek, onko yetişkin kanser hastalarına da maddi ve manevi destek sağladıklarını söyledi.

Çoğumuzun duyduğu biraz doğru biraz yanlış bildiğimiz LÖSEV(Lösemili Çocuklar Vakfı)’i Günaydın Adana Gazetesi’nde daha yakından tanıdık. LÖSEV kimdir? Ne yapar? Nasıl yardım eder? Kimlere yardım eder? Nasıl bağış toplar? Kafamızdaki bütün soru işaretlerini LÖSEV Adana Aktif İletişim sorumlusu Buğse Güler Harmanda ile konuştuk.  Buğse Güler Harmanda gazetemizi ziyaret ederek doğru bilinen yanlışları LÖSEV’in profilini bizlere ayrıntılarıyla anlattı.

LÖSEV konusunda en yaygın bilinen yanlışın hastaların yaş profili olduğunu söyleyen Buğse Güler Harmanda;  “Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV)  sadece lösemili çocuklara yardım yapan bir kurum değil. Biz hem lösemili çocuklara hemde onko yetişkin kanser hastalarınada maddi manevi destek sağlıyoruz”dedi.
 
Hastalar LÖSEV’E nasıl ulaşabilir?
 
Hastalık teşhisinden sonra hasta aileler LÖSEV irtibat ofisimizi arayabilir, sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilir. İletişimle birlikte durum bildirir raporu istiyoruz. Süreç başladıktan sonra maddi ve manevi desteklerimiz başlıyor.
LÖSEV - Adana İrtibat Bürosu Adresi: Çınarlı mahallesi, Altınova Apartmanı, 61027. Sk. 9/1, 01060 Seyhan/Adana Telefon: (0322) 999 16 05
 
Hasta herhangi bir ücret ödüyor mu?
 
Kayıt sırasında ya da kayıttan sonra hastalarımız herhangi bir ücret kesinlikle ödemiyor. LÖSEV hastalara yardım eder destek olur…
 
LÖSEV ne gibi yardımlarda bulunur?
 
 Destekler belirli süreçten sonra veriliyor.  Maddi olarak hastalarımıza her ay belli miktarda para yardımı yapıyoruz. Gıda yardımı yapıyoruz. Koli yardımı, et yardımı, kıyafet yardımı yapıyoruz… Ankara’da LÖSANTE adında çocuk yetişkin hastanemiz mevcut orada 74 yatağımız var hastalarımıza hizmet veriyoruz.
 
LÖSEV Adana’da ne kadar aktif?
 
Adana’da halkla ilişkiler bölümümüz var yardımlar dışında bilinçlendirme çalışmalarımız var. Milli Eğitim Bakanlığı ile bir prosedür imzaladık. Ana sınıfından liseye kadar okullara gidip LÖSEV’i, lösemiyi anlatıyoruz. .  İlk tanı çok önemli. Kanseri kanser olmadan önce tanımak çok önemli… Ne gibi faktörlerin kansere yol açtığını öğreniyorlar. Bundan nasıl korunmaları gerektiğini anlatıyoruz. Bulaşıcı olmadığını söylüyoruz. Yanlış bilgileri düzeltiyoruz.  Moral etkinliklerimiz oluyor. Gönüllülerimiz ile birlikte birçok etkinlik düzenliyoruz. Onko bölümleri olan hastanelerin sosyal hizmetler birimlerine ve yönetimlerine sık sık ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Sesimizi duyurabildiğimiz kadar insanlara ulaşabiliriz. Bu nedenle basın çalışmalarını çok önemsiyoruz. LÖSEV olarak Adana ve çevresindeki hastaların yanında olabilmnek için çalışıyoruz.  Şu anda 42 bin civarında kayıtlı ailemiz var. Devletten destek almıyoruz. Tüm gelir kaynağımız bağışlar…
 
LÖSEV’e nasıl bağış yapılabilir?
 
Bizde bağışlar üç şekilde olur. Ofislerimize ya da vakıf merkezimize gererek bağış yapılabilir. İnternet sitemiz “www. losev.org.tr” adresine girerek bağış yapılabilir. Bir diğer şekil ise bankalar aracılığıyla… Bankalara giderek LÖSEV’e bağış yapmak istiyorum dendiğinde gerçekleştirilebilir.
 
“LÖSEV kapı kapı gezip bağış toplamaz”
 
Buğse Güler Harmanda dolandırıcılar konusunda bağışçıları uyararak şu ifadeleri kullandı; “En muzdarip olduğumuz konulardan birisi dolandırıcılık… Dışarda LÖSEV adı altında çok fazla para toplayan insan var. Bizim her zaman söylediğimiz şey şu; “ LÖSEV dışarda para toplamaz” “LÖSEV makbuz karşılığında yardım toplamaz” Dışarda kesinlikle para toplamıyoruz. Böyle bir durum karşısında mutlaka polise bilgi verilmesi gerekiyor”
 
İyilikler Çarşısı yakında Adana’da
 
Yeni oluşumları “İyilikler çarşısı hakkında bilgi veren Harmanda ; “İyilikler çarşısı” isimini verdiğimiz bir yeni oluşumumuz var.  Bir çarşı kuruyoruz ve burada LÖSEV parası geçerli oluyor.  Tanı konulmuş aileler bu çarşıya gelip ücretsiz bir şekilde ihtiyaçlarını alabilecekler. Bu çarşıda gıdadan giyime aklınıza gelecek her türlü ürün bulunuyor. İyilikler çarşımız ilk olarak İstanbul’da kuruldu, şimdi Ankara’da daha sonra Adana’da da oluşturulacak. 2020 yılında yaklaşık 10 ilimizde gerçekleşecek. Bu tarihin Adana’da 18 Aralık 2020 olması planlanıyor ”diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum