Maganda kurşununun cezası

Maganda kurşununun cezası

Maganda kurşununun cezası
17 Mayıs 2019 - 16:57

3 çocuk annesi Hülya Özdemir 2016 yılında bir düğünün konvoyununu izlerken otizmli oğlunun gözü önünde maganda kurşunu ile öldürüldü. Ölümüne neden olduğu iddia edilen 4 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.  2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz sanık İsmail Hakkı Aygüneş ile avukatı hazır bulundu. Duruşmaya hayatını kaybeden Hülya Özdemir'in otizmli oğlu, diğer çocukları ve avukatı da katıldı. Sanık İsmail Hakkı Aygüneş, “Ben birini öldürmedim bu konuda beraatimi talep ediyorum" dedi.

İsmail Hakkı Aygüneş'in avukatı İlkay Sezer ise soruşturmanın eksik yürütüldüğünü ve toplanmayan deliller yüzünden müvekkilinin mağdur edildiğini söyledi. Maktulün ölmesi ile müvekkilinin doğrudan illiyet bağı olmadığını ifade eden avukat Sezer, müvekkilinin beraatini istedi. Davanın sanıklarından Hüseyin Özgüven'in avukatı Merve Dinçer ise müvekkilinin atılı suçu işlemesi için bir kastı olmadığını söyleyerek müvekkilinin beraatini talep etti. Son sözü sorulan sanık İsmail Hakkı Aygüneş, "Beraatimi istiyorum. Ateş ettiğim esnada balkonda kimse olmadığına eminim. Suçsuzum” dedi. Tarafların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık İsmail Hakkı Aygüneş'in ‘bilinçli taksirle tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme neden olma' suçundan 5 yıl, ‘ruhsatsız silah taşımak' suçundan ise 1 yıl 8 ay hapisle, ayrıca bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Sanık Özgüven hakkında hükmün açıklanması geri bırakıldıMahkeme davanın diğer sanığı Hüseyin Özgüven'in ‘ruhsatsız silah taşıma' suçundan 10 ay hapis ve 500 TL adli para cezası, havaya doğru ateş ettiği için ‘genel güvenliğin tehlikeye sokulması' suçundan ise 5 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanık Özgüven hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
Mahkeme davanın diğer 2 sanığının ise beraat etmesine karar verdi.  

(İstanbul)

YORUMLAR

  • 0 Yorum