Oynamadan Kazandılar!


Geçtiğimiz günlerde Adana Demirspor taraftarları iki futbolcuyu istemediklerini açık açık beyan etmişti. Bu iki isimden birisi Demirspor başkanvekili Bekir Sıtkı Özer’in yiğeni Tanıl Özer, diğeri ise Ahmet Çenet’ di.. Bugün Günaydın Gazetesi’nde Adana Demirspor’lu futbolcuların kaç liraya anlaştıkları, kaç lira garanti paraları, kaç lira peşin aldıklarının listesi yayınlandı
Adana Demirspor Süper Lig’de değil, Bankasya Birinci Liginde de bulunmuyor, eski deyimle 3. Lig, şimdiki ismiyle 2. Ligde yeralıyor.
Listedeki futbolcuların isimlerine ve anlaştıkları paralara baktığımda 2. Ligde mücadele eden bir takım için çok lüks mü, yoksa normal mıdır diye kendi kendime düşündüm.
Bu ülkede insanların asgari ücretle yaşamaya çalıştıklarını düşününce 2. Ligdeki bir takımın futbolcularına anlaştıkları paranın taktirini okuyuculara bırakıyorum..
Ancak, şöyle bir irdeledim...
En pahalı futbolcuların iki haftalık maçta ne yaptıklarına baktığımızda, ilginç bir durum ortaya çıktı..
Sıralayalım...
Demirspor’la 375 bin TL’ye anlaşan Tayfun Özkan ilk iki haftada takımda yok!..
220 bin TL ile Samet Özen Tayfun gibi iki haftada yok...
Yokları sıralayalım...
150 bin TL ile Tanıl, 180 bin TL ile Şener, 160 bin TL ile Uğurtan, 165 bin TL ile Ufuk, 140’ar biner ile Mehmet ve Hakan Vural, 120 bin TL ile Bedrican...
Bu saydığım isimler ilk 2 hafta takımda yeralmamışlar, dolayısıyla oturdukları yerde para kazanmışlardır..
Bazı isimleri sıraladığımızda ise 200 bin TL’ye anlaşan İlhan  iki haftada 31 dakika forma giymiş.. Yine 180 bin TL’ye anlaşan Bilal’in iki haftada 61 dakika sahada yeraldığını görebiliriz. 130 bin TL’ye anlaşan Soner’in Mardin maçında 17 dakika oynadığını, Bandırmaspor karşılaşmasında ise hiç yeralmadığını söyleyebiliriz..
Demirspor’da futbolcuların anlaşmalarına baktığımızda anlaşılan toplam ücret 5 milyon 248 bin TL, garanti para ise 2 milyon 545 bin TL olarak göze çarpıyor. Bunun içerisinde eski teknik direktör Ali Güneş’in 500 bin TL’ye anlaştığı göze çarpıyor..
Sözü uzatmayalım ve düşüncelerimizi dile getirelim..
Bu futbolcular oynamayacaktı neden anlaşma sağlandı? Bu futbolcular oturdukları yerde para kazansın diye mi Adana Demirspor’a getirildi.
Birileri çıkıp derse ki, futbolcuları parası sizi mi gerdi, biz de deriz ki, futbolculara verilen para halkın parası, herkesi gerer...
Listeye baktığımızda toplam 35 futbolcu görünüyor. Geçen yıl teknik direktör Ali Güneş fazla transferde yakınıyordu. Yani Ali Güneş Demirspor’da çok fazla futbolcunun bulunmasından şikateyçiydi. Ancak, görüyşoruz ki, Ali Güneş hoca aynı hataya bu yıl kendisi de yapmış ve önüne gelen futbolcuyu Adana Demirspor’a transfer ettirmiş.
Sormak istiyorum...
Adana Demirspor için harcanan bu kadar paraya yazık değil mi?..
Transfer edilen futbolcuların büyük bölümünün bu takımda oynamayıp, bir kenarda oturmaları normal midir?..
Adana Demirspor ne zaman bu “İsraflıktan” vazgeçecek?..
Bunun yanıtını da verelim..
Adana Demirspor yönetiminde bulunun her yönetici bu kulüp için cebinden para çıkarıp harcarsa, işte o zaman “İsraf” ortadan kalkar. Harcanan para, “Halkın” olunca maalesef böyle durumlar ortaya çıkıyor..
Son söz...
Kimsenin kazandığı parasında gözümüz yok. Ancak, harcanan paraların “Halkın” cebinden çıktığını düşünürsek, bunun yanlışlığını ortaya sereriz...