Sporda şiddetsiz yıllar diliyorum


Bugün 2010 yılının son günü.. Koca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Sevinçleriyle, hüzünleriyle, başarılarıyla, başarısızlıklarıyla tribünde ve sokaklarda yaşanan şiddet olaylarıyla 2010 yılını geride bırakıyoruz.
Spordaki şiddet o kadar ön plana çıkıyor ki, sevinçler ve mutluluklar hep gölgede kalıyor.
Kendini bilmez bir kaç kişi tribünde olay çıkarıyor, cezasını kulüpler çekiyor. Olay çıkarının aldığı ceza ise 500 ile bin TL arasında değişiyor. Bir de stadlara girmeme cezası veriliyor.
Sonuçta sporda şiddet yaratan kişiler az bir cezayla kurtuluyor. Belki de kendilerine verilen para cezalarını ödemiyorlardır.
Onlar da biliyorlar ki, tribünlerde olay çıkardıklarında ceza almadan kurtulacaklar. Kulüp başkan ve yöneticilerinden nemalanmayı bekleyen bu kişiler ters tepki geldiğinde hemen tribünde şiddet yaratmaya başvuruyorlar.
İl Spor Güvenlik Kurulu’nun verdiği komik para cezalarıyla...
Kulüp başkan ve yöneticilerinin ağızlarından çıkanı kulakları duymadıkça...
Özel güvenlik elemanlarının beceri yetersizliği olduğu sürece...
Bazı kendini bilmez futbolcular maç kaybettikleri zaman kendi beceriksizliğini örtmek için sahada rakip futbolcuyla tartışarak ve tribünleri ateşleyerek şiddete davetiye çıkardığı sürece spor sahalarındaki şiddet önlenemez..
Kendini bilmezlerin çıkardığı olaylar nedeniyle kulüpler cezalandırılıyor. Ya sahaları kapatılıyor, ya seyircisiz maç oynama cezası veriliyor..
Özellikle Anadolu kulüpleri ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Bir de üstüne üstlük kulüplere verilen para ve saha kapatma iye seyircisiz oynama cezaları bu kulüplerin tam çökmesine neden oluyor.
Yani bir kaç kişi olay çıkarıp işin içinden sıyrılmamalı. Bunların cezasını kulüpler çekmemeli..
Şimdi yeni bir çalışma başlatılıyor..
Sporda şiddetin önlenmesi için hazırlanan 5149 sayılı kanun önemli tedbirler getirecek. En önemlisi Spor İhtisas Mahkemeleri olarak Asliye Ceza Mahkemeleri görev yapacak ve 24 saat içerisinde cezalar verilerek uygulanacak.
Şiddete başvuranlar artık 500 lira para cezasını ödeyip kurtulamayacak. Yani cezaevine konulacak. Bunun yanı sıra para cezaları da artırılacak.
Üstelik bu cezalardan herkes nasibini alabilecek. Örneğin kulüp başkanı ve yöneticiler ağızlarından çıkan sözlere dikkat edecekler. Artık ağzı olan konuşmayacak. Konuşursa da dikkatli konuşacak. Şiddete yönlendiren konuşma yaparsa artık sonucuna katlanacak.
Noktalayacak olursak...
Eğer sporda şiddet ortadan kaldırılacaksa bu yasa hemen yürürlüğe sokulmalı ve hakeden cezasını bulmalı...