Mehmetcan’ın ölümüne 21 bin 200 lira ceza verildi

Mehmetcan’ın ölümüne 21 bin 200 lira ceza verildi

Mehmetcan’ın ölümüne 21 bin 200 lira ceza verildi
25 Şubat 2020 - 08:43

Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da sokakta oynayan 3 yaşındaki Mehmetcan Tunç’a minibüsü ile çarparak ölümüne neden olduğu iddia edilen sürücü Ali Sait Kaplan 21 bin 200 lira adli para cezasına mahkum edildi.
Bir diyaliz merkezinde çalışan sürücü Ali Sait Kaplan 01 EAD 51 plakalı minibüsü ile 25 Mart 2019’da hasta almaya gittiği Hürriyet Mahallesi 20015 sokakta 3 yaşındaki Mehmetcan Tunç’u ezerek ölümüne neden oldu. Kazadan sonra sürücü Kaplan hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı. Adana 2.Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava kısa süre önce karara çıktı. Karar duruşmasına tutuksuz sanık Ali Sait Kaplan ile tarafların avukatları geldi. Adana’da bir diyaliz merkezinde çalışan sürücü Kaplan son savunmasında, olayın olduğu yere bir hastayı almaya gittiğini söyledi.  Aracını hareket etirmeden önce 2 çocuğu aracın yanından uzaklaştırdığını ifade eden Kaplan, “Ancak uzaklaştırdığım çocukların arasında rahmetli yoktu.  Çocuk aracın sol arka tekerinin olduğu yere girmiş.  Ben fark etmedim. Farkettiğim anda durdum ve çocuğu alıp hastaneye götürdüm. Çok pişmanım.” dedi.
Sanık Kaplan son sözlerinde ise, 3 çocuğunun olduğunu olaydan sonra çocuklarını kucağına bile alamadığını belirterek, “Benim de çocuklarım var. Küçücük bir çocuğun başına bunun gelmesini ben de istemezdim” diyerek beraatini talep etti.
Yargılamanın ilk duruşmasında ölen çocuğun babası Ahmet Tunç ve annesi Remziye sanıktan şikayetçi olup, “Oğlumuzun ölümüne sebebiyet vermiştir, cezalandırılmasını istiyoruz. Sanığın oğlumuzu görmediğini söylemesini anlamıyoruz” demişti.
Mahkeme hakimi, sanık Ali Sait Kaplan’ı ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan önce 3 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Hakim, sanığın cezasını duruşmadaki iyi hali nedeniyle 2 yıl 11 ay hapis cezasına indirip bu cezasını da günlüğü 20 liradan toplam 21 bin 200 lira adli para cezasına çevirip 24 taksitle ödemesine karar verdi. Hakim, ayrıca sanığın 1 yıl süre ile sürücü belgesine el konulmasını da kararlaştırdı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum