Meme kanserinin tedavisinde önemli gelişmeler yaşanıyor

Meme kanserinin tedavisinde önemli gelişmeler yaşanıyor

Meme kanserinin tedavisinde önemli gelişmeler yaşanıyor
12 Şubat 2020 - 13:35

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkez Tıbbi Onkoloji Bölümü tarafından "Meme Kanser Sempozyumu" düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Özgür Özyılkan yaptı.
Prof. Dr. Özgür Özyılkan’ın ardından kürsüyü, Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Cemalettin Topuzlu devraldı. Prof. Dr. Topuzlu, konuşmasında, meme kanserinin kadınlarda en çok görülen kanser türü olduğunu söyledi. Kadınlar için bu organın büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Prof. Dr. Topuzlu, hastalığa yakalananlarda yalnız meme kanserine bağlı değil, ciddi psikolojik sorunlar da oluştuğunu anlattı. Son dönemde hastalığın tedavisinde çok ciddi gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Topuzlu, "Meme kanseriyle ilgili bilgilerimizin aşağı yukarı hepsi yenilendi. Bir kadındaki meme kanseriyle öteki kadındaki meme kanseri aynı şey değil. Çok büyük farklılık gösteriyor. Bir meme kanseri yıllarca çok az büyüyerek kalıyor, hiç yayılma yapmıyor. Öteki tarafta ise birkaç ay içinde yayılma yapıyor. Her meme kanseri vakasında aynı şeyi düşünmememiz gerektiğini, meme kanserleri arasında çok büyük farklar olduğunu bilmemiz lazım" ifadesini kullandı.
Daha sonra düzenlenen sempozyumun bilimsel bölümüne geçildi. Tüm gün boyunca süren yoğun katılımın olduğu "Meme Kanseri Sempozyumu" 4 oturumda gerçekleştirildi. Sempozyum sonunda katılımcılara sertifika verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum