'Mevsimlik tarım işçilerinin kaçı sigortalı olarak çalışıyor'

'Mevsimlik tarım işçilerinin kaçı sigortalı olarak çalışıyor'

'Mevsimlik tarım işçilerinin kaçı sigortalı olarak çalışıyor'
23 Temmuz 2019 - 16:43

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Türkiye’de tarımsal hasat zamanında, milyonlarca tarım işçisinin yaşadığı ilden hasadın yapıldığı başka illere göç ettiğini belirterek, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını Meclis'e taşıdı.
Peköz, "Türkiye’de tarımsal hasat zamanında, milyonlarca tarım işçisi yaşadığı ilden hasadın yapıldığı başka illere göç etmektedir. Fakat mevsimlik tarım işçileri ile ilgili resmi bir veri bulunmamaktadır. Tarım sektörünün en önemli işgücü olan mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin;ulaşım, sağlık, barınma, ayrımcılık, cinsiyetçilik, iş sağlığı ve güvenliği, eğitim, sosyal güvenlik, insana yakışır ücret ve çalışma ilişkileri, aracı ilişkileri gibi konularda birçok sorun yaşamaktadırlar. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) raporlarına göre mevsimlik tarım işçileri en çok iş cinayetlerine maruz kalan işçiler olmakta, işe bağlı hastalıklar, meslek hastalıkları nedeniyle de yaşamlarını yitirmektedirler." dedi.
Peköz'ün, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği sorular şunlar; "Türkiye’de mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kişi sayısı kaçtır?Bu sayının cinsiyet ve yaşa göre dağılımı nasıldır? Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kişiler genellikle aileleri ile birlikte göç etmektedir. Mevsimlik işçilik yapmak için göç eden kişilerin aileleri ile birlikte toplamsayısı kaçtır? Bu sayının cinsiyet ve yaşa göre dağılımı nasıldır? Mevsimlik tarım işçilerinin ve ailelerinin barınma, sağlık, eğitim, ulaşım gibi temel ihtiyaçları nasıl karşılanmaktadır? Mevsimlik tarım işçilerinin kaçı sigortalı olarak çalışmaktadır? Mevsimlik tarım işçilerinin çalışmak için gittiği iller hangileridir? Son 10 yılda kaç mevsimlik tarım işçisi göç esnasında yaşanan kazalarda yaşamını yitirmiştir? Son 10 yıl da kaç mevsimlik tarım işçisi çalışma koşullarından kaynaklı yaşamını yitirmiştir? Mevsimlik tarım işçilerinin meslek hastalıkları ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Mevsimlik Tarım İşçilerini İzleme Kurulları mevsimlik işçilerle ilgili hangi konularda çalışmaktadır? Son 10 yılda mevsimlik işçilerinin yaşadığı ayrımcılık, saldırı linç girişimleri ile ilgili kaç vaka yaşanmıştır? Yaşanılan bu vakaları önlemek adına yapılmış bir çalışma var mıdır?"
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum