“MHP’nin görevi topluma dokunmaktır”

Seçim çalışmalarını yoğunlaştıran MHP Adana Milletvekili Aday Adayı Aziz Sökmen, “Her evden gönlümüzü açarak bir oy almalıyız” dedi ve ekledi:

“MHP’nin görevi topluma dokunmaktır”

Seçim çalışmalarını yoğunlaştıran MHP Adana Milletvekili Aday Adayı Aziz Sökmen, “Her evden gönlümüzü açarak bir oy almalıyız” dedi ve ekledi:

“MHP’nin görevi topluma dokunmaktır”
16 Mayıs 2018 - 09:02

HAYDAR ŞENGÜL

 

ADANA (GÜNAYDIN) – MHP Adana Milletvekili Aday Adayı Aziz Sökmen, Milliyetçi Hareket Partisinin görevinin topluma dokunmak olduğunu belirterek, “Toplumun her kesiminin derdini, sıkıntısını anlamak ve bu ölçüde yardım etmek doğrultusunda parti çalışmalarında en üst seviyeye ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi

Sökmen gazetemize nezaket ziyaretinde bulunarak, yaptığı çalışmalar ve aday adaylık süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Sökmen, “Bu dönemdeki çalışmalarımızın sadece kendi tabanımıza değil, tüm Adana’ya hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kapı kapı gezeceğiz. Ramazanda sahurumuz, iftarımızı Adanalılarla yapmayı düşünüyoruz. Çok iyi anlatmamız, bire bir anlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

GENEL BAŞKANIMIZIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞACAĞIZ

 

Özellikle engelli kanalında çoğun yoğun çalışmalar yapan Sökmen, “Rabbim nasip eder, milletvekili olursam, öncelikle parti programı çerçevesinde Genel Başkanımızın talepleri doğrultusunda çalışmalara iştirak edeceğiz. En çok önemsediğim, down engelli, zihinsel engelli kardeşlerimiz ve aileler ile ilgili çalışmalar yapabilirim. Çünkü bu çalışmalar aslında toplumun yüzde on ikisi gibi çok ciddi bir kitleye hitap eden çalışmalardır” dedi.

 

KENDİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

 

Öncelikle, Milliyetçi Hareket Partisi çocukluğumuzdan beri gönül verdiğimiz bir partidir. Aynı bayrak altında birleştiği ülkenin gündeminde vatanın sahiplerinin olduğunu, biz bu vatanın kırmızıçizgilerine sahibiz, diyen bir gurubun olduğu Milliyetçi Hareket Partisinin bir mensubu olmak özellikle de o partiden aday adaylığımı açıklamak benim için ayrıca gurur verici bir konudur. 1975 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldum. 1999 yılına kadar Ankara’da özel sektörde insan odaklı görevler yaptım. 1999 yılında TCDD bünyesinde gerçekleştirilen engelli alımına başvurdum. Engelli kadrosundan Adana’da 6. Bölge Müdürlüğü emrinde istihdamım sağlandı. 2000 yılında Adana’da evlendim. Ankara’ya tayin oldum. Daha sonra 2004 yılında tekrar Adana’ya yerleştik. İki kızım ve bir oğlum var.

 

BİRÇOK STK’LARDA GÖREV ALDINIZ, ANLATABİLİR MİSİNİZ?

 

Engelli kanalında çok yoğun çalışmalar yaptım. Bir dönem, Adana Engelli Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim. Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği’ni aynı zamanda devam ettirdim. İstanbul’a toplantılarla geliş, gidiş yaptım. Kamuda çalışan Engelliler Derneği Genel Başkanı görevini üstlendim. Elimizden geldiği kadarıyla engelli arkadaşlarımızla çalışmalar yürüttük, başarılı işler yaptık. Bu engelli çalışmalar içerisinde dünyaca katılımcı sağlanan yaratıcı fikirler yarışmasında da iki projemiz finalist oldu, bir projemiz buradan hibe desteği kazandı. Projeselbazda da birçok çalışmamız oldu. Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Genel Başkanlığı, Adana Şube Başkanlığı, şu anda da Tüm Kamu Çalışanları ve Emeklileri Vakfının Genel Başkanlığı görevim devam etmektedir. Ülkü Ocakları Eğitimi ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız Olcay Bey’in izinden de gittik. Hem vakıftaki görevimiz devam ediyor, bu süreçte de hem vakfımıza hem de Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül veren insanlara, tüm Adanalılara Bilge Liderimizin izinde önce ülkemiz ve milletimiz, sonrada partimiz için hayırlı işler yapmaya çalışacağım, Rabbim nasip ederse.

 

MHP’DEN ADAY ADAYLIK BAŞVURUSUNU YAPAN 20 ENGELLİ VAR.

BUNUNLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?

 

Engelli arkadaşlarımız hayatta en çok sıkıntıyla karşılaşan vatandaş gurubumuz. Engelli arkadaşlarımızın tabi ki hayatın her alanında olmasını istediğimiz gibi Milliyetçi Hareket Partisinin yaptığı çalışmalarda olmasını gönülden arzu ederiz. Toplum içindeki bakış açısından mı, kendilerinin içindeki özgüven eksikliğinden midir bilemeyiz ama bu çeşit faaliyetlerde çok fazla bulunmuyorlar. Bu yaşam tarzıyla ilgili diye de düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin içerisinde o kadar güzel kendilerine yardımcı olacak abileri, kardeşleri, yöneticileri var ki, keşke 20 değil de 200 olsaydı, 300 – 500 olsaydı. Son günlerde siyasi çalışmalara baktığımızda zaman daraldı tabi ki, bu dar zaman içerisinde de bu 20 tane engelli arkadaşımızın başvuru yapması bir avantaj olsa da baktığımız zaman çok dezavantajlı bir durum olarak görüyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin çatısı altında engelli vatandaşlarımızın bir araya getirilmesi, gerek yerel seçimlerde gerekse bundan sonraki milletvekili seçimlerinde daha çok engelli arkadaşımızın partimiz altında toplanması için bizlere de görev düştüğünü düşünüyorum. Bundan sonra nasip olursa görev aldığımız takdirde Milliyetçi Hareket Partisinin bayrağı altında Türkiye’de ki tüm engelli arkadaşlarımızı toplamak isteriz.

 

SİYASİ GEÇMİŞİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

 

Gerek memuriyet gerekse engellilikle ilgili durumlardan dolayı, ziyaretle yeterli kaldı. Onun haricinde parti içerisinde gönüldaşlarımız, arkadaşlarımız sürekli ziyaretlerimize geldiler, görüştük, yayınlarını takip ettik. Ocak’la ilgili dergimizi sürekli takip ettik. Bizi bize anlatan, geçmişimizi öğreten, köklerimizi öğreten yayınları daha çok takip ettik. Belediye seçimlerinde, yerel belediye seçimlerinde, milletvekili seçimlerinde yanlarında olduk, sandık görevlisi olduk. Birçok çalışmada gücümüzün yettiği kadar bulunduk.

 

BAŞVURU SÜRECİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

 

Ülkemizin bulunduğu süreç 15 Temmuz’dan bu tarafa Liderimizin de söylediği gibi, çok sancılı ve sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Dünyada satrancın hızlandığı, sınırlarımızın ihlale kadar hazırlıkların yapıldığı ve kıymetli Genel Başkanımızın yapmış olduğu çalışmalarla da bertaraf edilen birçok çalışmaları gördük. Erken seçim kararının Liderimizin tepkisiyle alınması, mevcut hükümetin de Genel Başkanımızın fikirlerine ne kadar kıymet verdiğini, O’nu ne kadar önemsediğini gösterdi. Biz de bu süreçte taraf olmamız gerektiğini düşündük. Biz hep Vatan safındaydık zaten, bugün de Liderimizin, mevcut hükümetin ülkemizin, milletimizin daha büyük sıkıntı yaşamaması için neleri ellerinin tersiyle ittiklerini gördük. Biz de taraf olmak gerektiğine inandığımız için Ankara’ya giderek aday adaylığı müracaatımızı yaptık.

 

BU SEÇİM LİSTESİNDE ADAYLARDA CİDDİ ANLAMDA YENİLENMEYE GİDİLECEĞİ SÖYLENİYOR. SİZ BU KONU HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

 

Genel Merkezimizin, Genel Başkanımızın takdiridir. Mutlaka onlar Adana konjektörünü daha iyi bilirler, Adana seçmenini çok daha iyi bilirler. Liderimiz Osmaniyeli olduğu için mutlaka oradan da özel bilgiler gidiyordur. Kararını verecektir, tabi ki kendi takdiridir. O konuyla ilgili çok da yorum yapmak bana düşmez, diye düşünüyorum.

 

‘CUMHUR İTTİFAKI’ İLE İLGİLİ KAMUOYUNDA ÇOK ELEŞTİRİLER YAPILDI, BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

 

Rahmetli Başbuğumuzdan bu tarafa Milliyetçi Hareket Partisinin her zaman vatan tarafında olduğunu, kırmızıçizgileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün eleştirdiğimiz şeyler Milliyetçi Hareket Partisinde dün de vardı. Biz hep vatanın yanında olduk. Genel Başkanımızın vatanın, milletin ilerde yaşayacağı sıkıntıların önlemini almak ile ilgili yaptığı hareketi inşallah birkaç sene sonra çözdüğümüzde pişman olmayız. Bugün eleştiren arkadaşlarımız yarın Bilge Lider neler düşünmüş de biz görmemişiz, demez inşallah.  O yüzden çok ince elemek, sık dokumak lazım. Bize ışık tutan insanların fikirlerine kıymet vermemiz lazım. Bir yerlerde oturup dedikodu yaparken konuşurken sonuçlarını çok iyi hesaplamak lazım. Çünkü bu vatandan başka hiçbir yer bizi kabul etmez. Türkiye Cumhuriyeti çevresindeki bütün mazlumlara sahip çıkmaktadır. İslam’ın son kalesi eğer zarar görürse, Türkü kimse kabul etmez. Biz herkesi kabul ederiz, herkesin yanında oluruz, mazluma yardım ederiz ama biz vatanımıza sahip çıkmazsak tüm soykırımlarda Türk askeri gelsin, bizi kurtarsın diye bekleyenlerin son kalesi gitmiş olur. O yüzden vatan safında yer almalıyız. Eleştirmekten çok görevimizi yapmamız gerekir, diye düşünüyorum. Herkese anlatmalıyız, her kapıyı çalmalıyız. Liderimizin de söylediği gibi her evden gönlümüzü açarak bir oy almalıyız.

 

MİLLETVEKİLİ SEÇİLİRSENİZ PROJELERİNİZ NELERDİR, ADANA İÇİN HEDEFLERİNİZ VAR MI?

 

Öncelikle parti programı çerçevesinde Genel Başkanımızın talepleri doğrultusunda çalışmalara iştirak edeceğiz. Rabbim bu görevi nasip ederse, koalisyonlar oluşturulacaktır. Aldığımız görevi ne kadar geliştirebiliriz, diye çalışmalar yapacağız. Genel Başkanımızın, Genel Merkezimin talepleri doğrultusunda çalışmalarımızı yapacağız. Şahsım adıma söyleyeyim, bu davaya benim verebileceğim, engelli ailelere ve engelli kardeşlerimiz ile ilgili ne tür çalışmalar yapabilirim, onların hayatlarına nasıl dokunabilirim, bu tür projeleri zaten öteden beri elimizde mevcut. AK Parti hükümetinin oluşturmuş olduğu engelli yasasında da çok emeğim vardır. Bu yasanın oluşumunda Ankara’ya gidip gelmelerim de oldu. Geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapabiliriz, mimari konularla ilgili çalışmalar yapabiliriz. En çok önemsediğim, down engelli, zihinsel engelli kardeşlerimiz ve aileler ile ilgili çalışmalar yapabilirim. Çünkü bu çalışmalar aslında toplumun yüzde on ikisi gibi çok ciddi bir kitleye hitap eden çalışmalardır. Sağlıklı bir şekilde çalışırsak hem yaşlı, hem hamile, hem de engelli insanlara hizmet etmiş olacağız.

 

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

 

Bu dönemdeki çalışmalarımızın sadece kendi tabanımıza değil, tüm Adana’ya hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum. Kapı kapı gezeceğiz. Ramazanda sahurumuz, iftarımızı Adanalılarla yapmayı düşünüyoruz. Bu seçim çok önemli, artık devlet – ebet meselesi yaşıyoruz. Çok iyi anlatmamız, bire bir anlatmamız gerekiyor. Süreç kısa, görev büyük, Allah yardımcımız olsun.