O güvenlikçiye ağırlaştırılmış müebbet

Taksi şoförünü öldürüp, parası ile cep telefonunu yağmaladığı iddia edilen özel güvenlikçinin cezası belli oldu

O güvenlikçiye ağırlaştırılmış müebbet

Taksi şoförünü öldürüp, parası ile cep telefonunu yağmaladığı iddia edilen özel güvenlikçinin cezası belli oldu

O güvenlikçiye ağırlaştırılmış müebbet
10 Temmuz 2019 - 09:09

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana’da kendisinden ayrılan nişanlısı ve ailesini öldürmeye giderken taksisini gasp ettiği taksiciyi bıçaklayarak öldürüp, parasını ve cep telefonunu yağmaladığı iddia edilen özel güvenlik görevlisi Fuat Demirdelen, ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 17 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi. 
Sarıçam ilçesi Çiçekli Mahallesi'nde 3 Ocak 2018’de taksici Yaşar Özgan (58) bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Aynı gün, katil zanlısı özel güvenlik görevlisi Fuat Demirdelen (37), çantasında 3 tabanca, bir uzun namlulu silah, 4 bıçak, balta, kelepçe, çelik yelek, kask, 4 dizlik, 10 havai fişek ve atış rampalı ile çok sayıda mermi olduğu halde yakalandı. Tutuklanan Demirdelen yargılandığı Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kısa süre önce karar duruşmasına çıktı. Duruşmaya öldürülen taksici Yaşar Özgan’ın eşi Nazife Özgan ve sanığın avukatları da geldi. Mahkeme başkanı, taraflara son savunmalarını sordu. Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak sanığın ‘Kasten öldürme, silahla yağmaya teşebbüs, silahla birden fazla kişiyi tehdit, ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından cezalandırılıp tutukluluk halinin devamını istedi.
‘EN AĞIR CEZAYI VERİN’
Eşi öldürülen Nazife Özgan ise, “Adaletimize ve devletimize güveniyorum, inşallah en ağır cezayı verirsiniz” dedi. 
SAVUNMA YAPMADI, DİLEKÇE VERDİ
Mahkeme başkanı tarafından son savunması sorulan sanık Demirdelen uzun süre beklenmesine rağmen cevap vermeyip savunma yapmadı. Mahkeme başkanının tekrar savunmasını yapmasını istediği Demirdelen, çeketinin cebinden 8 sayfadan oluşan dilekçesini heyete verdi. Dilekçe okunduktan sonra son sözü sorulan Demirdelen yine cevap vermedi.  Akli dengesinin yerinde olduğu tespit edilen Demirdelen, ilk celse yaptığı savunmasında, nişanlısını kaçırmaya gittiğini belirterek, "Taksi şoförü ile aramızda bir kargaşa oldu ama ne olduğunu hatırlamıyorum. Pişmanım. İstemeden yaptım, cezamı çekmek istiyorum" demişti. 
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE AYRICA 17 YIL HAPİS
Mahkeme heyeti, özel güvenlik görevlisi Demirdelen’i ‘Bir suçu gizlemek fiillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Verilen hapis cezasında indirim uygulanmazken heyet sanığa ayrıca, ‘yağma’ suçundan 12 yıl, ‘2 kişiyi silahla tehditten’ 3 yıl 1 ay 15 gün, ‘ruhsatsız silah taşımaktan’ da 2 yıl olmak üzere toplam 17 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verip tutukluluğunun devamını kararlaştırdı. 


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum