Öğrencilere sigara ve obezitenin zararları anlatıldı

Öğrencilere sigara ve obezitenin zararları anlatıldı

Öğrencilere sigara ve obezitenin zararları anlatıldı
10 Ekim 2019 - 14:24

Çağımızın en tehlikeli bağımlılık yapan maddelerinden sigara ile rahatsızlıklarından olan obeziteye dikkat çekmek için Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Nihal Özdemir öğrenciler ile bir araya geldi. Öğrencilere, sigara ve obezitenin neden olduğu rahatsızlıklar ile bunlardan nasıl korunacağı hakkında bilgi verildi.


Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, İsmail Sefa Özler Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ile bir araya gelerek, kendisi başlı başına zehir olan tütünün, yanmaya başlayınca içinde bulunan, canlılar için son derece zararlı 4 bin civarında maddenin açığa çıktığını söyledi. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda bronşit ve zatürre görülme olasılığının daha yüksek olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Nezaket Erdoğan, “Kronik bronşit, amfizem çoğunlukla sigarayla ilişkilidir. Sigara içen astım hastalarında şikâyetler ve klinik bulgular ağırlaşır. 30'lu ve 40'lı yaşlarda sigara içenlerin kalp krizi geçirme riski içmeyenlerin 5 katıdır. Sigara kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin en az % 20'sinden sorumludur. Kadınlarda östrojen eksikliği yaparak kalp hastalıklarını arttırır.” dedi.

Uz. Dr. Erdoğan, sigaranın akciğer kanseri dışında dudak, ağız, gırtlak, nefes borusu, yemek borusu ve idrar torbası kanserlerine neden olduğu ispatlandığını ifade ederek, “Ayrıca böbrek ve pankreas kanserlerinin oluşumuna katkıda bulunduğu, mide ve rahim ağzı kanserleriyle de ilişkili olduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.


 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum