‘Öğretmenlere şiddeti kınıyoruz’

‘Öğretmenlere şiddeti kınıyoruz’

‘Öğretmenlere şiddeti kınıyoruz’
27 Ekim 2021 - 10:05

Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)


Eğitim-İş Sendikası Adana 1 Nolu Şube Başkanı Seher Emre, MTSK sınavında görevli Yüreğir Gaziosmanpaşa İlkokulu Müdürü Gazi Uzun’un, sınavdan geçemeyen bir aday ve yakınları tarafından darp edilmesine tepki gösterdi.

Emre, yaptığı yazılı açıklamada, neredeyse her geçen gün yurdun bir köşesinde öğretmene şiddet  olaylarının yaşandığına dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın  bu şiddet olaylarına karşı engelleyici ya da koruyucu herhangi  bir önlem almadığını ifade eden Emre,
“Bakanlık, öğretmene şiddet utancına son vermek için önce bu sorunun azmettiricisinin bizzat kendisi olduğunu görmelidir. Öğretmeni itibarsızlaştıran; toplumdaki yerini/ okuldaki işlevini her fırsatta küçültmeye çalışan politikalar, öğretmene şiddet vakalarının temelidir. Bugüne dek öğretmene şiddet olaylarının faillerinin ceza almaması da dolaylı teşvik niteliğinde olmuştur.” Dedi.

Emre açıklamasına şöyle devam etti:
“ Eğitim-İş olarak tekrar altını çiziyoruz: Öğretmenin maruz kaldığı fiziki şiddet, yaşadığı sıkıntının sadece görünen yüzüdür. Sefaletin kucağına itilen, yanlış politikalar sonucu toplumdaki statüsü düşürülen, haketmedikleri koltuklarda keyfi zorbalık yapan, okul yöneticilerinin zorbalığına terk edilen öğretmenlerin sorunları çözülmedikçe, doğru işleyen bir eğitim sistemi de ancak hayal olacaktır!  Eğitim-İş olarak bu ve benzer öğretmene şiddet hadiselerinin hepsinin karşısında dikileceğimizi, tüm hukuki yollarla hesap soracağımızı ve tepkimizi tüm demokratik yollarla ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz!”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum