‘Okul, sağlık ocağı istiyoruz’

Sarıçam İlçesi Buruk Mahallesi’nde yapılan TOKİ konutlarında oturanlar eğitim ve sağlık sorunlarının çözülmesi için milletvekillerini göreve çağırdılar.

‘Okul, sağlık ocağı istiyoruz’

Sarıçam İlçesi Buruk Mahallesi’nde yapılan TOKİ konutlarında oturanlar eğitim ve sağlık sorunlarının çözülmesi için milletvekillerini göreve çağırdılar.

 ‘Okul, sağlık ocağı istiyoruz’
27 Eylül 2021 - 10:35

ŞEYDA AYDEMİR
ADANA(GÜNAYDIN)

Adana’nın Sarıçam İlçesi Buruk Mahallesi’ndeki Sarıçam Buruk TOKİ Konutları 19 ay önce hak sahiplerine teslim edilmesine rağmen konutlarda yaşayanlar perişan halde. Projede olan okul, sağlık ocağı, semt pazarı ve ekmek büfesinin yapılmaması nedeniyle vatandaşlar sıkıntı yaşıyor. Yüklenici firmanın borcundan dolayı sokak lambalarının da yanmamasından yakınan TOKİ sakinleri, “Adeta terk edilmiş bir yerdeyiz. 4 binin üzerinde konutun bulunduğu bir yerde okul, sağlık ocağı olmaz mı? Çocuklarımızı 30 kilometre uzaklıktaki okula göndermek zorunda kalıyoruz. Milletvekillerimize söyledik ilgilenen olmadı. Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyoruz” dediler.

PANKART AÇTILAR
Toplamda 4 bin 395 konutun yapıldığı bölgede bugün itibariyle 1.108 konutun teslim edildiğini, geri kalanın da seçimden önce teslim edileceğinin kendilerine söylendiğini belirten Sarıçam’ın Buruk Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında oturanlar, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunmamasından yakındı. Vatandaşlar, “Sayın Adana Milletvekillerimiz kayıptır, gören duyan var mı? Sayın vekillerimizi göreve davet ediyoruz”, “Karanlıkta kaldık”, “Sayın Cumharbaşkanımız okulumuz, sağlık ocağımız yok” pankartları açarak seslerini duyurmaya çalıştı. Ancak, seslerini duyan olmadığını belirten vatandaşlar, “Bizler Adana’nın çeşitli mahallelerinden gelerek buraya taşındık. Projede olmasına rağmen okulumuz, sağlık ocağımız, semt pazarımız, ekmek büfemiz yapılmadı. Kendimizi kentin dışına atılmış gibi hissediyoruz. Ulaşım sorunumuz var. Bu sorunlar nedeniyle evlerine taşınamayan insanlar var. Çoğu insan kiradan buraya gelemiyor. İnsanlar hem kira parası hem ev taksitlerini ödüyorlar” dedi.

İlkokul ve Anaokulu olmaması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini ifade eden vatandaşlar, çocuklarını 30 kilometre uzaklıktaki en yakın köy okuluna göndermek zorunda kaldıklarını söyledi. Vatandaşlar, şöyle yakındılar:

‘OKUL NEDEN YAPILMIYOR?’
“En yakın ilkokul köyün içerisinde ama oda yetersiz. Suriyelilerin kampı bize yakın olduğu ve o bölgede yoğunluk olduğu için nüfus kaldırmıyor. Lise var ama ilkokul ve ortaokul yetersiz geliyor. Bunların eksikliğinden dolayı çocuklarımız sıkıntı çekiyor. Arabası olmayan, servislerin verdiği fahiş fiyatlardan dolayı çocuğunu servise veremeyenler de var. Bu durumda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün müdahalesi gerekli, taşımalı sistem yapılmalı. Ancak bölge mahalle olarak göründüğü için yararlanamıyoruz. Okul, sağlık ocağı, semt pazarı, ekmek büfesi projede var ama neden yapılmıyor?. Zaten bulunduğumuz bölgede telefon, internet de çekmiyor. Çocuklarımız bu sebepten ötürü eğitimlerinden geride kalıyor. Hastalık durumunda ambulans bölgemize çok geç geliyor. Bu sebepten dolayı 1 kişi hayatını kaybetti.”

AYDINLATMA YOK
Yüklenici firmanın 40 bin liraya yakın borcundan dolayı çevre aydınlatmalarına enerji verilmemesi nedeniyle sokakların karanlık olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “İnsanlar evlerine, işlerine karanlıkta korka korka gidip geliyorlar. Bağlı bulunduğumuz mahallede buna benzer birçok konuda sıkıntı çekiyoruz. Gün aşırı elektriklerimiz de kesiliyor.” dedi.
 
Bu sorunlarına çözüm bulunabilmesi için yetkililer ve milletvekilleri ile görüştüklerini ancak hiç kimsenin ilgilenmediğini ifade eden vatandaşlar, şöyle yakındılar:

‘OY İSTEMEYE GELMESİNLER’
“Buraya bazı milletvekillerimiz ve parti yöneticileri de geldi. Perişan halimizi gördüler. Bize çözüm için söz verdiler. Ancak, ilgilenmediler. Gidiş o gidiş. Siyasilerin bizi kandırmasından bıktık. Verdikleri sözler söz de kalıyor. İcraat yok. O gelip de söz veren milletvekillerimiz seçim öncesi gelip de bizden oy istemesin. CİMER’e başvurduk, yine sorunlarımız çözülmedi. 3 yıldır burada ikamet ediyoruz ama hala sorunlarımız çözülmedi.”

AİDATLAR ÇOK YÜKSEK
Aidatlarının da çok yüksek olmasından da yakınan TOKİ sakinleri, “Hizmetlerden yoksun, kent dışındaki bir yerin aidatı 160 lira olur mu? 19 aydır evlerimize taşındık ama hala bu sorunlarla uğraşıyoruz” diye yakındılar.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ SESİMİZİ DUY’
Sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen vatandaşlar sözlerine şöyle devam etti:
“Bizim sorunumuzu çözecek tek kişi var o da Cumhurbaşkanımız. Diğerleri söz verdi yapmadı. Ama Cumhurbaşkanımız tamam dediği zaman bu iş olur. Bizim istediğimiz fazla bir şey değil. Kent dışındaki evlerimizde huzurlu, sağlıklı, sorunsuz bir şekilde yaşamak istiyoruz. Projede olan ancak yapılmayan okulumuzu, sağlık ocağımızı, semt pazarımızı, ekmek büfelerimizi istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bizim sesimizi duymasını ve bu sorunlarımızı çözmesini rica ediyoruz.”
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MEHMET ÖZTAŞ
    2 hafta önce
    Sayın yetkililere sesleniyorum! Bende Buruk Toki konutlarında oturacağım. Benimde iki tane okula giden çocuğum var. Biz daha geçmeden bu sorunlarla karşılaştık. İnsanları mı kandırıyorsunuz.Biz ferah içinde kalacak bir yaşam istiyoruz. Herkesin hakkı güzel yaşamak. Evet bende okul,sağlık ocağı,semt pazarının olmasını arzuluyorum ve yetkililerin bu duruma biran önce çözüm bulup bu sorunumuzu gidermelerini rica ediyorum.