Ölen yaya kadın kusurlu bulundu

Adana’da yaya olarak yolu karşıdan karşıya geçmek isteyen bir kadına çarparak ölümüne neden olan sürücü hakkında dava açıldı. Kaza ile ilgili bilirkişi raporu şoke etti

Ölen yaya kadın kusurlu bulundu

Adana’da yaya olarak yolu karşıdan karşıya geçmek isteyen bir kadına çarparak ölümüne neden olan sürücü hakkında dava açıldı. Kaza ile ilgili bilirkişi raporu şoke etti

Ölen yaya kadın kusurlu bulundu
15 Ocak 2020 - 08:47

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da 81 yaşındaki yaya Hatice Karacaaslan’a çarparak ölümüne neden olan sürücü 56 yaşındaki Arif Koç hakkında 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle dava açıldı. Bilirkişi raporunda, ölen Karacaaslan’ın asli, sürücü Koç’un ise tali kusurlu olduğu belirtildi.

Atatürk Caddesi Atatürk Parkı civarında 1 Temuz 2019’da yaya olarak yolu karşıdan karşıya geçmek isteyen Hatice Karacaaslan’a aracı ile çarparak ölümüne neden olduğu öne sürülen Arif Koç hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, olaydan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sürücü Koç ile ilgili ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan iddianame hazırladı. Adana 19.Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan inceleme sonucunda kabul edildi.

Savcı, sürücü Koç’un 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. İdianamede, kazadan hemen sonra düzenlene trafik tespit tutanağında şüpheli sürücünün kazada etken ve kusurunun olmadığı, bilirkişi raporunda ise kazada ölen Hatice Karacaaslan’ın asli kusurlu, sürücü Arif Koç’un ise tali kusurlu olduğunun ifade edildiği belirtildi.

İddianamede hayatını kaybeden Hatice Karacaaslan’ın mimarlık yapan kızı Şebnem Karacaaslan’ın ifadesi de yer aldı. Annesinin sağlıklı kendi ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilecek durumda olduğunu belirten Karacaaslan, yaptığı  araştırmada olay günü  olay yeri civarında gösteri yürüyüşü olduğunu, civarda toplumsal olaylara müdahale araçlarının bulunduğunu, bu araçlara ait kamera kayıtları ile civar güvenlik kamera kayıtları hakkında kolluk kuvvetlerinin herhangi bir inceleme yapmadığını, olayı gören ve bilen tanıklar olmasına rağmen tanıkların dinlenmediğini iddia etti.

Karacaaslan’ın iddiaları üzerine yapılan incelemeye de iddianamede yer verildi.  Yapılan soruşturma kapsamında olay günü herhangi bir gösterinin olmadığı, ancak olay yerinde toplumsal olaylara müdahale araçlarının bulunduğunun belirlendiği belirtilen iddianamede,  ancak bu araçlardan elde edilen kamera kayıtlarına göre kazanın oluşuna ilişkin herhangi bir görüntüye rastlanmadığı, ayrıca civarda kazayı kaydeden herhangi bir güvenlik kamera sının da belirlenmediği, dinlenen tanık anlatımlarının ise çarpmanın hemen sonrasına ilişkin olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Dosya kapsamındaki deliller ve bilirkişi raporu birlikte değerlendirildiğinde şüpheli sürücü Koç’un kazaya etken kural ihlalinin ve kusurunun bulunduğu, bu halin ise yargılamayı gerektirir nitelikte olduğu kaydedildi. Sürücü Koç’un iddianamede yer alan ifadesinde ise,  kazada kusurunun olmadığını, yayanın aniden önüne çıktığını söylediği belirtildi.

Şüpheli sürücü Koç önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum