‘Onlar beni öldürdü, ben de onları öldürdüm’

Zabıta müdürü ile zabıta komiserini öldürdüğü iddia edilen zabıta memurunun yargılanmasına başlandı

‘Onlar beni öldürdü, ben de onları öldürdüm’

Zabıta müdürü ile zabıta komiserini öldürdüğü iddia edilen zabıta memurunun yargılanmasına başlandı

‘Onlar beni öldürdü, ben de onları öldürdüm’
21 Mayıs 2019 - 09:02

Neşet KARADAĞ-ÖZEL

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’nın merkez Çukurova ilçe Belediyesi’nin Zabıta Müdürü ile zabıta komiserini belediyede tabancayla öldürüp bir zabıta amirini de yaraladığı iddia edilen zabıta memuru Ahmet Altuğ, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 17 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle yargılanmaya başladı. 
Çukurova Belediyesi’nde çalışan zabıta memuru Ahmet Altuğ, 7 Aralık 2018’de Zabıta Müdürü Cengiz Aydoğdu ve zabıta komiseri Habil Aykan’ı tabancayla öldürüp zabıta amiri Kenan Özdemir’i de yaraladıktan sonra polise teslim olup tutuklandı. Altuğ ile ilgili ‘Tasarlayarak 2 kişiyi öldürmek, Yaralama, silahla tehdit ve Silah bulundurma’ suçlarından Adana 4.Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan davanın ilk duruşması geçen hafta Cuma günü yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Altuğ, bazı müştekiler ve tarafların avukatları geldi. Mahkeme Başkanı, sanık Altuğ’a iddianameyi okuyup yasal haklarını hatırlatmasının ardından savunmasını yapmasını istedi. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) üzerinden yapılan duruşmada sanık Altuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuş olarak çalışan bir kişiden Çukurova Belediyesi’ne zabıta olarak işe alınacağı vaadiyle para alındığı söylentileri yüzünden zabıta amirliği görevinden alındığını bu yüzden Habil Aykan ve Cengiz Aydoğdu ile aralarında anlaşmazlık bulunduğunu söyledi. Altuğ, “Söylenecek bir şey yoktur, onlar beni öldürdüler, ben de onları öldürdüm. Başka bir diyeceğim yoktur” dedi. 
Saldırıda ağır yaralanan zabıta amiri Kenan Özdemir sanıktan şikayetçi oldu. Zabıta Müdürü Cengiz Aydoğdu’nun odasından silah sesi gelmesi üzerine dışarı çıktığını belirten Özdemir, “Sanığın elinde silah vardı. Sanık beni görünce üzerime yöneldi. Bunun üzerine kalem odasına girip içeriden kapıyı kapatmaya çalıştım. Kapıyı zorlayıp içeri girdikten sonra ben elindeki silahı almaya çalıştım. Yakın mesafeden karın bölgeme bir el ateş edildi. Yaralandım. Ondan sonraki olayları hatırlamıyorum” dedi. 
Müştekiler Sibel Aykan ve Yücel Aydoğdu sanıktan şikayetçi oldu. Duruşmada ayrıca 18 tanık dinlendi. 
Mahkeme Savcısı, sanığın tutukluluk halinin devamına, ayrıca, akıl hastası olup olmadığının belirlenmesi için resmi bir sağlık kurumunda gözlem altına alınmasına karar verilmesini istedi. 
Sanığın avukatı da, müvekkilinin olayı tasarlamadığını, öldürme kastının da olmadığını iddia ederek ruh sağlığı ile ilgili rapor aldırılmasını talep etti. 
Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, sanığın, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek 3 haftayı geçmemek üzere gözlem altına alınıp akıl hastalığı olup olmadığı yönünde rapor alınmasını kararlaştırırken duruşma, dinlenmeyen müştekiler ve tanıkların dinlenmesi ile eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. 
Bu arada, sanığın olaydan birkaç ay önce facebook sayfasından yaptığı paylaşımda, “….hepinizi öldüreceğim. Sizden arta kalanlar da ölümle yüzleşecek. 6 Aralık’tan sonra görüşelim….” diyerek yapacağı katliamın haberini önceden vermiş, 7 Aralık’ta da olay meydana gelmişti. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum