‘Orman içi sulardan başka yer bulamadınız mı?’

CHP Adana Milletvekili Şevkin, orman içi suların kullanıma açılmasına sert tepki gösterdi.

‘Orman içi sulardan başka yer bulamadınız mı?’

CHP Adana Milletvekili Şevkin, orman içi suların kullanıma açılmasına sert tepki gösterdi.

 ‘Orman içi sulardan başka yer bulamadınız mı?’
03 Aralık 2021 - 11:36

ANKARA(GÜNAYDIN) 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, AKP’nin üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de midye ve istiridye üretmek için orman içi sulara göz dikmesine tepki gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 287 sıra sayılı Torba Kanun Teklifi’nin 2. Maddesi üzerine CHP grubu adına konuşan Dr. Şevkin, AKP sıralarına dönerek, “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde midye ve istiridye yetiştirmek için orman içi sulardan başka yer bulamadınız mı arkadaşlar?” diye sordu.

“ANAYASAYA AYKIRI!”
Türkiye’nin yüzde 75'inin ormanlarla kaplı olması gerekirken maalesef sadece yüzde 26,9'unun orman vasfı niteliğinde olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, kanun maddesinin kamu yararının zorunlu kıldığı hâllerin dışında bulunduğunu ve Anayasa'ya aykırılık teşkil ettiğini vurguladı. Balık üretim yerlerinin orman içi su kaynaklarının kullanımından, orman alanları dışında kullanılabileceğinden, anılan faaliyet açısından kamu yararı ve zorunluluk ölçütü gerçekleşmediğini ifade eden Dr. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceki gün yayınladığı yönetmelikle adeta ormanların talan edilmesine bir yol açıldığını ifade etti.

Dr. Şevkin, “Ne yapılıyor? Yönetmeliğe göre, sözüm ona, kanuni zorunluluk baz alınarak ormanlık alanlara havaalanı, otel, futbol sahası, cezaevi yapılabilecek. 28 Temmuz’da yaşadığımız yangın felaketlerini unuttunuz mu? Orman varlığımız 1990 yılında 4 milyar 128 milyon hektarken maalesef her yıl 6,5 milyon hektar kayıpla bu orman varlığımız her geçen gün azalıyor. Maden işletmeleri, ağaç kesimi, enerji işletmeleri, endüstriyel kullanım, imara açma ve benzeri gibi bir sürü nedenle orman kaybı yaşanırken neden bu Anayasa'ya aykırı hâli hâlâ geçirmeye çalışıyorsunuz? Bu, hakikaten anlaşılabilir değil” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum