"Özel öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler devletin üvey evladı mı?"

"Özel öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler devletin üvey evladı mı?"

03 Nisan 2020 - 16:09

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesi ile “özel öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin” yurt ücretlerini Meclis gündemine taşıdı. 
“Bakanlığın Korona virüs tedbirlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “3 haftalık tatil boyunca yurtta kalmayan öğrencilerden yurt ücreti alınmayacak.” sözleri basında yer bulmuştur fakat devlet yurtlarında kalan öğrencilerden ücret alınmayacak derken “özel yurtlarında kalan öğrencilerimizin kapsam dışında tutulduğu” anlaşılmaktadır.” dedi.
Koncuk, “Birçok işyeri fırsattan istifade işçilerini ücretsiz izne ayrılmaya mecbur bırakmaktadır. Çocuğu üniversitede okuyan, kaldığı özel yurt parasını kullanmasa da ödemek zorunda kalan; bu günleri, ekonomik yönden, nasıl atlatacağı kaygısı içinde olan öğrencilerin ailelerinin sesine kulak vermemiz gerekiyor.” dedi.
Koncuk, “Bu dönemde işsiz kalan yüz binlerce aileyi ilgilendiren bu sorun görmezden gelinecek bir problem değildir. Bu süreçte işsiz kalan sigortalı işçiler ile Korona salgını sebebiyle dükkanını kapatmak zorunda kalan ailelerin özel yurtlarda kalan çocuklarının giderlerinin karşılanması için “Bakanlık” olarak bir çözüm bulunması gerekmektedir.” ifadesini kullandı. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum