Özürlü kıza ‘bakım merkezinde’ işkence iddiası

Abla Rengin A., kız kardeşinin dövülüp, uzun süre işkenceye uğradığını iddia ederek, “Kardeşimin iyileşip iyileşmeyeceği, gözlerinin görüp görmeyeceği meçhul. Bir insanı bu hale getirmek için insanın vicdansız, mahremetsiz olması lazım” dedi

Özürlü kıza ‘bakım merkezinde’ işkence iddiası

Abla Rengin A., kız kardeşinin dövülüp, uzun süre işkenceye uğradığını iddia ederek, “Kardeşimin iyileşip iyileşmeyeceği, gözlerinin görüp görmeyeceği meçhul. Bir insanı bu hale getirmek için insanın vicdansız, mahremetsiz olması lazım” dedi

Özürlü kıza ‘bakım merkezinde’ işkence iddiası
03 Temmuz 2020 - 09:19

Haydar ŞENGÜL

ADANA(GÜNAYDIN)-
Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’ndeki bir özel bakım merkezinde kalan 28 yaşındaki doğuştan zihinsel özürlü S.A.’ya işkence yapıldığı iddia edildi. Ailesi tarafından Adana’da bir hastaneye sevki yaptırılan özürlü kızın yoğun bakımda tedavisi devam ederken ailesi kurum hakkında suç duyurusunda bulundu.
Adana’da yaşayan Zeynep A., göz ve guatır ameliyatı olmak için geçici olarak doğuştan yüzde 70 zihinsel özürlü olan kızı S.A.’yı Adana’daki bakım merkezlerinde yer olmayınca Osmaniye’nin Düziçi İlçesi’ndeki bir bakım merkezine 25 Şubat’ta aylık 3 bin 500 lira ücret karşılığında yatırdı. Koronavirüs nedeniyle şehirlerarası ve bakımevlerine gitme kısıtlaması nedeniyle anne Zeynep ve abla Rengin A. , özürlü S.A.’yı ziyarete gidemedi.
'HASTANIZ KENDİNDEN GEÇTİ'
Ancak, yaptıkları telefon görüşmelerinde sesini duyup, kurum yetkililerinden bilgi aldılar. 27 Haziran’da bakım merkezi yetkililerinin açtığı telefonla, “Hastanızı kendinden geçtiği Osmaniye Devlet Hastanesi’ne götürdük. Hastane kabul etmeyince özel bir hastaneye yatırdık” bilgisi üzerine anne Zeynep ve abla Rengin şoke oldu.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Anne Zeynep, avukatıyla birlikte, Osmaniye’ye giderek kızını hastanenin yoğun bakımında yattığını, vücudunun her yerinin mor olduğunu, gözlerinin hasara uğradığını görünce Düziçi’ndeki polis merkezine giderek kızının kaldığı özel bakım merkezindeki yetkililer ve görevliler hakkında ‘Kasten yaralama, işkence’ suçlarından suç duyurusunda bulundu. Anne Zeynep A., kızını özel hastaneden Adana’daki Çukurova Devlet Hastanesi’nde yer olmayınca özel bir hastaneye sevkini yaptırdı.
Yoğun bakımda tedavisi süren zihinsel özürlü S.A.’nın ablası Rengin A., kardeşine kaldığı bakım merkezinde darp ve işkence yapıldığını düşündüğünü söyledi. Kardeşinin hastanede ölüm kalım mücadelesi verdiğini belirten abla Rengin A., “Annem gözünden ve guatırından ameliyat olacaktı.Kardeşimi, annemin ameliyattan sonra geri almak üzere geçici olarak bir bakım merkezine yatırmak istedik. Adana’daki bakım merkezlerinde yer olmadığı için Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde bulunan bakım merkezine ücretli olarak yatırdık” dedi.
'KARDEŞİMİN VÜCUDUNDA DARP EDİLMEDİK YER KALMAMIŞ'
Pandemi sürecinde şehirlerarası kısıtlama ve kurumlara olan ziyaret kısıtlamaları nedeniyle kardeşi ve bakım merkezi yetkilileri ile telefonla görüşüp bilgi aldıklarını ifade eden Rengin A.,şunları söyledi:
“28 Mart’ta kardeşimin telefonda sesini duyduk iyiydi.Problem yoktu. Zaten kardeşimi kuruma teslim etiğimizde vücudunda yara bere yoktu. Kontrol ederek merkeze almışlardı. Dönem içinde kurumla yaptığımız görüşmelerde kardeşimin zaman zaman kendine zarar verdiğini, elini ısırdığını, kolunu çarptığını, yemek yemeyi istemediğini, gözüne zarar vermeye çalıştığını söylediler. ‘Gelin götürün biz bakamıyoruz’ demediler. En son 27 Haziran’da bizi aradılar hastanın kendinden geçtiğini hastaneye götürdüklerini Osmaniye Devlet Hastanesi’nin kabul etmediğini, özel hastaneye yatırdıklarını söylediler. Bize,özel hastanenin adını bile vermediler. Bunun altında bir şey olduğunu anladım. Yaptığımız araştırma sonunda özel hastaneyi öğrendik. Annem ve kuzenim özel hastaneye gittiklerinde karşılaştıkları manzara çok kötüydü. Kardeşimin vücudunda darp edilmedik yer kalmamış, her yeri mosmor olmuş. Kanında yüksek miktarda enfeksiyon, her iki gözünde de çok büyük hasarlar var. Gözün birisi çok kötü. Bir şey mi sokulmuş, bir şeyle vurulmuş mu belli değil. “
'UZUN SÜRELİ İŞKENCE YAPILMIŞ'
Kardeşini Adana’da özel bir hastaneye sevkettirip tedavisine başlandığını belirten abla Rengin A., “Önce Çukurova Devlet Hastanesi’ne götürdük. Doktorlar ön tedavisinde darp edildiğini belirttiler. Yer olmayınca özel bir hastaneye yatışını yaptırdık. Kardeşim şimdi yoğun bakım ünitesinde ölümle mücadele ediyor. Kardeşimin dövüldüğünden, aç bırakıldığından, uzun süre işkence yapıldığından şüphe ediyoruz. Kardeşimin karnında, kasıklarında ısırık var. Bir insan karnını, kasığını nasıl ısırır? Sırtında çok miktarda morluk var. Sırtını nasıl morartabilir? En fazla elini ısırır, bacağını morartabilir. Kamera kayıtlarından kendisine zarar verdiyse de görmek istiyorum. Suç duyurusunda bulunduk. Kardeşimi bu hale getiren, göz yuman herkesin cezalandırılmasını istiyorum. Kardeşime ne olacağı iyileşip iyileşmeyeceği, gözlerinin görüp görmeyeceği meçhul. Ne kadar yoğun bakımda kalacağı belli değil. Bir insanı bu hale getirmek için insanın vicdansız, mahremetsiz olması lazım.” dedi.
'ÖLDÜ SANDIM'
Anne Zeynep A. da, kızına işkence yapıldığı iddiası ile polis merkezine suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Anne Zeynep A., “Ben ameliyat olduktan sonra kızımı geri alacaktım. Ancak, kızımı sağlıklı olarak teslim etiğim bakım merkezi kızımı darp edilmiş, işkence yapılmış halde hastaneye götürdüler. Kızımı hastanede gördüğüm de ölmüş sandım. Kızıma bu kötü muameleyi yapanların cezalandırılmasını istiyorum, çünkü, benim kızıma yapılanların başkasının çocuklarına yapılmasın” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum