Parmaklarınızda uyuşma mı var?

Parmaklarınızda uyuşma mı var?

Parmaklarınızda uyuşma mı var?
02 Şubat 2019 - 08:37

Avrupa Hospital Adana Hastanesi El Cerrahisi ve Mikro Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Bicik, elin en önemli siniri olan “median” sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan ve eskiden daktilo kullananlarda sık görüldüğü için “sekreter” hastalığı olarak bilinen “Karpal Tünel Sendromu”nun, tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemde kalıcı sorunlara neden olabileceğini bildirdi.
Op. Dr. Ahmet Bicik, günlük yaşantıda en önemli organlardan biri olan ellerin sağlığını tehdit eden en önemli hastalığın “Karpal Tünel” olduğunu, bu rahatsızlığı geçmişte daktilo kullanımı tetiklerken, günümüzde ise ofis çalışanlarında mause kullanımından kaynaklanabildiğini söyledi.
“Karpal Tünel”in 40 yaş üzerindeki kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Op. Dr. Ahmet Bicik, “10 kadına karşı 1 erkekte görülen bu hastalıkta kadınlardaki öströjen hormonları etkili oluyor. Kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan östrojen hormonunun inişli çıkışlı grafik çizmesi hastalığın oluşmasına yol açabiliyor. Menopoz sonrasında ise bu hormon daha da azaldığı için kadınların yüzde 60’ından fazlasında görülüyor” dedi.