Peköz Adana’nın ulaşım sorununu Meclis’e taşıdı

Peköz Adana’nın ulaşım sorununu Meclis’e taşıdı

Peköz Adana’nın ulaşım sorununu Meclis’e taşıdı
29 Eylül 2018 - 09:46

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adana'da kent içi ulaşım ve trafik sisteminde var olan sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Soruların Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Peköz, “Adana için Ulaşım Ana Planı en son ne zaman hazırlanmıştır?” ifadesini kullandı.

Kemal Peköz’ün soruları şöyle; “TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından kent içi trafik sorunlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Basın toplantısında Adana'da kent içi ulaşım ve trafik sisteminde var olan sorunların okulların açılmasıyla birlikte arttığı dile getirilmiş ve çözüm için öneriler sıralanmıştır. Bu bağlamda;

1) Adana için Ulaşım Ana Planı en son ne zaman hazırlanmıştır?, 2) Adana için yeni bir Ulaşım Ana Planı hazırlamayı planlıyor musunuz?, 3) Adana’nın trafik ve ulaşım akımında iyileştirmeler yapmayı planlıyor musunuz?, 4) Toplu taşıma sistemlerini (dolmuş, otobüs, metro) kent trafiğini azaltacak bir şekilde revize etmeyi planlıyor musunuz?, 5) Adana Metrosu'nun yurttaşlardan toplanan borcunu Bakanlığınıza devralmayı planlanıyor musunuz?,

6) Toplu taşıma kullanımını arttırmak için bir çalışmanız var mıdır?, 7) Kentte daha fazla yaya bölgesi oluşturmayı planlıyor musunuz?, 8) Kentte hafif raylı sistemi yaygınlaştırmayı planlıyor musunuz?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum