Pert araç dolandırıcılığı

Hasarlı araç sahiplerini dolandıran sahte sigorta çetesi üyelerinin 7 yıldan 412 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi

Pert araç dolandırıcılığı

Hasarlı araç sahiplerini dolandıran sahte sigorta çetesi üyelerinin 7 yıldan 412 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi

Pert araç dolandırıcılığı
15 Mart 2019 - 09:01

Neşet KARADAĞ-ÖZEL


ADANA(GÜNAYDIN)-Adana’da hasarlı araç sahiplerini sigorta şirketinden aradıkları izlenimi vererek suç örgütü kapsamında dolandırdıkları iddia edilen 3’ü tutuklu 19 kişi hakkında 7 yıldan 412 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı. 
Araçları kaza yapan çok sayıda kişinin, kendilerini sigorta şirketi yetkilisi olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldıkları yönünde Adana Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları suç duyuruları üzerine gerçekleştirilen operasyonda yakalanıp tutuklanan suç örgütü elebaşısı olduğu öne sürülen Okan Atlas, Atlas'ın örgütün yöneticisi kardeşi Eren ve Turgut Ergen ile birlikte toplam 19 kişi hakkındaki soruşturma tamamlandı. Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı, şüphelilerle ilgili ‘Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta, kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Suç Örgütü Üyesi Olmak, Suç Örgütüne Yardım Etmek’ suçlarından iddianame hazırladı. Adana 7.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan incelemenin sonunda kabul edildi.
38 KİŞİYİ DOLANDIRMIŞLAR
169 sayfadan oluşan ve 38 kişinin müşteki olduğu belirtilen iddianamede savcı, suç örgütünün elebaşısı Okan Atlas, örgütün yöneticileri kardeşi Eren Atlas ve Turgut Ergen hakkında ‘suç örgütü kurmaktan’ 6’şar yıl, ‘dolandırıcılık’ suçundan da 29 ayrı olaydan dolayı ise 14’er yıldan toplam 412 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti. Diğer şüphelilerin ise 7 yıldan başlayan değişik hapis cezaları istedi.
NASIL DOLANDIRDILAR?
İddianamede, suç örgütü üyelerinin, hasarlı araç sahiplerini nasıl dolandırıldıkları ayrıntılarıyla anlatıldı. Okan Atlas’ın suç örgütünü kurup yönettiği, Atlas’ın kardeşi Eren ile Turgut Ergen’in ise suç örgütü yöneticisi oldukları, diğer şüphelilerin de örgüt üyesi ya da örgüte yardım ettikleri belirtilen iddianamede, Atlas kardeşlerin internet üzerinden ilana koyulan kaza yapmış perte ayrılmış araç ilanlarından faydalanarak hasarlı araçların bağlı bulundukları servis istasyonlarını arayıp kendilerini bazı sigorta şirketlerinin yetkilisi olarak tanıttıkları ve ‘ Serviste bulunan aracı perte ayıracağız ancak araç sahibinin telefonu sisteme yanlış girilmiş, araç sahibine ulaşamıyoruz, araç sahibine gün içerisinde 30 ile 50 bin lira gibi araç parası yatıracağız’ diyerek araç sahiplerinin irtibat bilgilerini temin ettikleri belirtildi.
ÖNCE ARAÇ SAHİPLERİNİ SONRA SERVİS ÇALIŞANLARINI DOLANDIRDILAR
Daha sonra suç örgütü yöneticileri, telefonlarını aldıkları araç sahiplerini de sigorta şirketi yetkilisi olarak arayıp, ‘sizin aracınızın pert işlemi onaylandı, size yeni araç vereceğiz yada gün içerisinde 30 ile 50 bin lira gibi araç parası yatıracağız. Perte ayrılan aracı da size 3’te bir oranında 5-10 bin lira gibi paraya geri vereceğiz, plakası ile birlikte satın almak isterseniz bu hali ile size verebiliriz’ diyerek kandırdıkları araç sahiplerine suç örgütünün bazı üyelerine ait banka ve PTT hesap numaralarına değişik miktarlarda para havalesi yaptırdıkları kaydedildi. Bununla da yetinmeyen suç örgütü üyelerinin, aracın devrini vereceklerini söyleyerek vatandaşları noterlere yönlendirdikleri, hemen devamında da aracın bulunduğu servisi arayarak dolandırdıkları vatandaşa ait aracın kendi sigorta şirketlerinde olduğunu, aracı üçte bir fiyata alıp almayacaklarını sorup pazarlık sonucu hiçbir hakları olmayan aracı servis çalışanlarına ya da üçüncü şahıslara satış yaptıkları ve belli bir miktar parayı kaparo olarak hesaplara havale ettirip nitelikli dolandırıcılık olaylarını gerçekleştirdikleri ve haksız kazanç sağladıklarına dikkat çekildi. 
HESABI KULLANILANLARI EĞLENCEYE GÖTÜRÜYORLARDI 
Hesap sahiplerine dolandırıcılıktan yatan paranın belli bir yüzdesini komisyon olarak veren Atlas kardeşlerin, anneleri Aynur Elmas’ın da bu olaylarda oğullarına yardımcı olduğu belirtilen iddianamede, 2 kardeşin gerçekleştirdikleri olaylarda hesabı kullanılan ya da kendilerine hesap temin eden şahısları gece kulüplerine eğlenceye götürdükleri kaydedildi. 

Çetede, cezaevinin krokisi bulunmuştu
Hasarlı araç sahiplerini dolandırdıkları iddia edilen suç örgütüne yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile 4 Eylül 2018’de operasyon yapılmış, 19 kişi yakalanmıştı. Suç örgütü elebaşısı olduğu öne sürülen Okan Atlas, kardeşi Eren Atlas ile Turgut Ergen tutuklanırken, 17 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Şüphelilerin, müştekileri yaklaşık 200 bin lira dolandırdıkları tespit edilmişti. Örgüt elebaşısı Okan Atlas’ın kaldığı evde yapılan aramada yaklaşık 7 metre uzunluğunda, 80 santim genişliğindeki Kürkçüler Cezaevinin krokisi, muska kavanozlar içinde düğümlenmiş saç, iplik örgüleri bulunmuştu. Ayrıca, Atlas’ın polise yakalanmamak için ve işlerinin iyi gitmesi için 'Medyum'a gittiği, daha sonradan çeteye katılan Niyazi Aydın'a (45) bin 500 liraya muska yaptırdığı ortaya çıkmıştı. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum