Polis eşini öldüren kadına 20 yıl hapis cezası verildi

Polis eşini öldüren kadına 20 yıl hapis cezası verildi

Polis eşini öldüren kadına 20 yıl hapis cezası verildi
23 Şubat 2021 - 11:35

Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)

Adana’da polis memuru eşi Alpay Doğan’ı tabancayla vurarak öldürdüğü iddia edilen Fadime Doğan 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Merkez Sarıçam ilçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde 8 Aralık 2019'da Adana Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli 4 aylık polis memuru Alpay Doğan (24) evinde tabancasıyla ağır yaralanıp, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Katil zanlısı olarak Alpay Doğan’ın bir yıl önce evlendiği eşi Fadime Doğan katil zanlısı olarak tutuklanıp hakında dava açıldı. “Eşini Kasten Öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen Fadime Doğan yargılandığı Adana 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Doğan tutuklu bulunduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.  Mahkeme Başkanı, dava dosyasında araştırılacak başka husus olmaması nedeniyle sanık Doğan’a ve avukatına son savunmalarını sordu.
Fadime Doğan, savunmasında, olayın tamamen kaza olduğunu ifade ederek,
“Bilerek ya da isteyerek ya da içinde mermi olduğunu düşünerek herhangi bir eylemde bulunmadım.  Eşimle aramda herhangi bir husumet yoktu. Ben onu çok seviyordum.  Kesinlikle öldürme kastım yoktu. Olmamıştır da. Dediğim gibi olay tamamen kazadan ibarettir. Böyle bir hadiseye sebebiyet verdiğim için zaten en büyük acıyı yaşamaktayım. Eşim her akşam kaybolur diye yastığının altına silahını şarjörünü çıkartıp koyuyordu. Takdir mahkemenindir” diyerek tahliyesini istedi. Sanık Fadime Doğan ilk duruşmadaki savunmasında ise, eşinin ölümüne nasıl neden olduğunu şöyle anlatmıştı: 
“Eşim yatakta sırtüstü yatıyordu. Uyumamıştı. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle bir şeyler yapamadığımızı ve ayrıca dışarı çıkmama neden izin vermediğini sordum.Yüksek sesle konuştuğum için sessiz olmam için beni uyardı. ‘Sonra birlikte çıkarız’ dedi. ‘Yatacağım’ diyerek sırtını döndü. Bu arada ben konuşmaya devam ediyordum. Yastığın altında silahı gördüm. Silahı alıp kendisine doğrultursam dikkatini çekeceğimi sandım. ‘Silahını alırım’ dedim. Cevap vermedi. Silahı aldım. Uyumuyordu. Bana herhangi bir tepki göstermedi. Silahı alır almaz sırtına dayadım. Bana ‘vurmayanın…’ diyerek küfretti. Bir şey söylemedim. Silah birden ateş aldı. Elim tetikteydi. Ancak tetiğe basıp basmadığımı bilmiyorum. Panikle silahı fırlattım, bağırmaya başladım. Sadece eşimin dikkatini çekmek benimle konuşmasını sağlamak için silahı alarak kendisine doğrultmuştum. Eşimle aramızda silahla ilgili şakalar yapmazdık. Sadece eşim bana ‘şeytan doldurur’ demişti. Ben eşimi seviyordum. Normal her kadın gibi eşimi kıskanıyordum, o da beni kıskanıyordu. Her şey bir anda oldu. “
Öldürülen polisin babası Mahmut Doğan ise yargılama sırasında, gelininden şikayetçi olmamıştı.
Mahkeme heyeti, sanık Fadime Doğan’ı ‘Eşe karşı nitelikli öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Daha sonra sanığın bu cezası, haksız tahrik altında eylemini gerçekleştirdiği ve duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurularak 20 yıl hapis cezasına indirildi.  Sanık Doğan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken heyetten bir üye, olayda haksız tahrikin oluşmadığı kanaatinde olduğunu belirterek çoğunluğun görüşüne katılmadı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum