‘Polis memurunu öldürmeye teşebbüsten’ ceza verilmedi

Cezaevi firarisi, ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapse mahkum edildi

‘Polis memurunu öldürmeye teşebbüsten’ ceza verilmedi

Cezaevi firarisi, ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapse mahkum edildi

‘Polis memurunu öldürmeye teşebbüsten’ ceza verilmedi
10 Temmuz 2018 - 09:06

Mesut ÖZDEMİR


ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'da kesinleşmiş 72 yıl 10 ay 22 gün hapis cezası bulunurken cezaevinden firar ettikten sonra kendisini yakalamak isteyen polisleri görünce silahla ablasını ve 2 yeğenini rehin aldığı, bir polis memurunu da öldürmeye teşebbüs ettiği öne sürülen Fatih Kahya'ya ‘görevi yaptırmamak için direnmeden' 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilirken, ‘öldürmeye teşebbüs' suçundan ise ceza verilmedi. 
Adana 10.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Fatih Kahya, müşteki komiser yardımcısı Süleyman Güllü, polis memurları Kemal Gök, Ferhat Esen ve Eray Taşcı ile sanığın avukatı katıldı. Polis memuru Güllü’yü öldürmeye teşebbüs etmediğini belirten Kahya, olay günü cezaevine dönmediği için firarda olduğunu söyledi. Ablasının evine misafirliğe gittiğini söyleyen Kahya, “Uyurken kapının zili çaldı. Gelenlerin polis olduğunu anlayınca kapıyı açmadım. Firari olduğumu teslim olmayacağımı daha sonra kendim gelip teslim olacağımı söyledim. Polisler teslim olmam için beni ikna etmeye çalıştı. Polis memurları balkondan içeri girince gaz bombası attılar. Benim elimde kuru sıkı tabanca vardı. Polis memuru Süleyman Güllü silahı yere bırakmamı ve teslim olmamı söyledi. Silahımı yere bırakıp ellerimi havaya kaldırdım. Bu sırada polis memuru ile boğuşmaya başladık. Yere düştük. Benim elimde tabanca yoktu. Polis memuru elindeki silahla ateş etmesin diye elini tuttum o sırada silah iki el ateş aldı. Polisin nasıl yaralandığını görmedim. Silahı polis memuruna doğrultmadım, polislere direnmedim” dedi. 
Cezaevi firarisi tarafından öldürülmek istenen komiser yardımcısı Süleyman Güllü sanıktan şikayetçi oldu. Sanığı ikna etmeye çalıştıklarını belirten Güllü, “Şahıs teslim olmayacağını, kendisini de içeridekileri de hatta içeriye girersek bizi de öldüreceğini söyledi. Teslim olmayınca içeriye girmeye karar verdik. İçeri girdiğimde sanık, bir kadın ve iki çocuk vardı. Sanık elinde silahla bayanın arkasına saklanmıştı. Beni görünce silahı ablasına dayadı. Üzerine yürüyüp silahı elinden aldım, ablası kaçarken bana çarpınca sendeledim. Sanık sendelememi fırsat bilip üzerime geldi. Sanıktan aldığım silahı yere bıraktım, kendi silahımın hakimiyetini sağlamaya çalıştığım anda sanık elimdeki silaha müdahale etmeye çalıştı, elini tetiğe götürdü. Boğuşma sırasında tetiğe basarak silah ateş aldı. Daha sonra silahın namlusunu bana doğrulttu. Kolumdan yaralandım, Silahımı emniyete almama rağmen halen tetiğe basmaya devam ediyordu. “ dedi. 
Diğer müşteki polis memuru Taşçı da, sanığa kelepçe taktıktan sonra balkondan çıkartmaya çalışırken kendisini iteklediğini söyledi. Taşcı, “İteklemesiyle dengemi kaybedip düştüm, başımı balkonun camına vurdum. Süleyman’ın yaralandığını görmedim” dedi. Diğer müşteki polisler de, komiser yardımcısı Güllü’nün yaralanma anını görmediklerini söyledi. 
Son sözleri sorulan Kahya, polis memurunu yaralayan tabancada tetiği kendisinin çekmediğini belirterek, “Diğer polis memuru da benim tarafımdan itilip yaralanması söz konusu değildir” diyerek beraatini istedi. 
Mahkeme heyeti, sanık Kahya’ya ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Tutukluluğunun devamına da karar verilen Kahya’ya ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise CMK’nın 223/4-b maddesi gereğince ‘Şahsî cezasızlık sebebinin varlığı’ dikkate alınarak ceza verilmedi.