Pozantı'nın gurur günü kutlandı

TBMM Başkanı Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılı etkinliklerine katıldı. Şentop, “Fransa’nın özür dilemesi için bir yüzyıl daha gerekli” dedi

Pozantı'nın gurur günü kutlandı

TBMM Başkanı Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılı etkinliklerine katıldı. Şentop, “Fransa’nın özür dilemesi için bir yüzyıl daha gerekli” dedi

Pozantı'nın gurur günü kutlandı
05 Ağustos 2020 - 15:17

Hüseyin SUNGUR

ADANA (GÜNAYDIN) -
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Pozantı’ya gelerek milli direniş hareketinin ateşini körüklediği Pozantı Kongresi’nin 100. yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Etkinliklerde konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Fransa’nın yüzyıllar boyunca sömürge ve işgal yaptığını belirterek, “Topraklarımızı işgal etmek isteyenlere hak ettikleri dersi verdik” dedi.
Pozantı ilçesi belediye binası önünde sosyal mesafe ile maskeye uyularak kutlanan tören için vatandaşlar alana tek tek alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Taşımacılık A.Ş. aracılığıyla güne özel buharlı tren tahsis etti. Devlet sanatçıları buharlı tren ile Pozantı İstasyonu’na gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ü, Fevzi Çakmak’ı ve kongreyi canlandırdı. Öte yandan İzmir’den gelen buharlı trene halk da yoğun ilgi de gösterdi.
‘BU VATANI OYA İŞİ GİBİ İŞLEDİK’
TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, bu vatanı toprağı, bitkisi, insanı, mimarisi, kültürü ve hayat tarzıyla bir oya işi gibi incelikle işlediklerini belirtti.
“Bu bin yıl boyunca bulunduğumuz coğrafyalarda, toprağa, insana, kültüre hizmet ettik, emek verdik.” diyen TBMM Başkanı Şentop,  “Büyük devletimiz Osmanlı'nın yüzlerce yıl kaldığı topraklarda mevcut inançlar, yerel diller, yerel mimari, kültür, sanat itinayla korundu. Yüzlerce yıl sonra çekildiğimiz bu topraklarda yaşayan herkes inancını, dilini, kültürünü, sanatını hiçbir kopukluk olmadan sürdürdü, sürdürmeye devam ediyor. Her zaman barışın, huzurun, insan hürriyetinin ve kişiliğinin koruyucusu olmanın unutulmaz örneklerini verdik.” dedi.
‘İŞGALCİLERİ LANETLE ANIYORUM’
Yüz yıl önce, her zerresiyle, her hücresiyle sahip olduğumuz, sahip olmayı hak ettiğimiz bu vatan topraklarını işgal ve istila etmek isteyenlere de hak ettikleri cevabı, dersi verdiğimizi hatırlatan TBMM Başkanı Şentop, ülke topraklarını işgal eden sömürgecileri bir defa daha lanetle andığını aktardı.
Yüz yıl sonra, dünyanın değiştiğini vurgulayan TBMM Başkanı Şentop konuşmasının devamında, "Türkiye büyüdü, gelişti, güçlendi, ilkeli, ahlaklı, adaletli, barışı ve dayanışmayı esas alan uluslararası siyasetiyle çok büyük mesafeler kazandı. Yeryüzünde mazlumların haklı ve gür sesi oldu. Cumhurbaşkanımız, bütün uluslararası platformlarda adil bir uluslararası düzeni ısrarla ve hakkıyla dile getiren sembol bir lider oldu. Özellikle salgın sürecinde, sadece kendi halkımıza değil Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100'ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk, uluslararası dayanışmanın en güzel örneklerini verdik. Bazı Batı ülkeleri birbirinin tıbbi malzemelerine el koyup onları gasp ederken bunu yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar. Yeni bir dünyanın eşiğindeyiz. Israrla, kararlılıkla, birlik ve beraberlikle, uluslararası dayanışma ile hakkı, adaleti, hukuku, ahlakı, insanlığı savunacağız, yükselteceğiz. Yüz yıl öncesinin kararlığıyla. Yüz yıl önce Pozantı'dan yükselen kararlılık ve iddia ile." ifadelerine yer verdi ve TBMM'nin 29'uncu başkanı olarak Pozantı Kongresi'nin 100'üncü yılını anma faaliyetine katılmanın kendisine nasip olduğunu, bu sebeple kendisini bahtiyar addettiğini kaydetti.
Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümünde, Milli Mücadele'nin aziz kahramanlarını ve gazilerini, şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Pozantı Kongresi'nin ebediyete intikal eden mensuplarını rahmetle ve minnetle anan TBMM Başkanı Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘RUHLARI ŞAD OLSUN’
"Üzerinde yaşadığımız toprakların vatanımız olarak devamını mümkün kılan, onların azmi, gayretleri, mücadelesi ve fedakarlıklarıdır. Ruhları şad olsun. Malumunuz, içinde bulunduğumuz bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100'üncü yıl dönümü. Gazi Meclisimizin Başkanı olmak, bizatihi başlı başına en büyük iftihar vesilelerinden biridir. Açılışının 100. yılında, çok anlamlı bir tarihte, Meclisimizin Başkanı olmak ise benim için ayrıca çok kıymetli ve ilave bir iftihar sebebidir. Bunun için Cenabıhakk'a ne kadar şükretsem azdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı, tarihimizdeki birçok önemli ve büyük olayın 100. yıl dönümü aynı zamanda. İşte bugün burada, bunların en önemlilerinden biri için, Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümü için bir aradayız."
KONGREYLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ
Pozantı'nın, Çukurova ve Suriye bölgesinin hakimiyeti ile Ankara'nın ve Milli Mücadele'nin geleceği açısından stratejik bir mevkide yer aldığını ifade eden TBMM Başkanı Şentop, Anadolu demiryolunun sona erdiği noktada yer aldığı için de aynı zamanda önemli bir sevkiyat merkezi durumunda olduğunu dile getirdi. Pozantı'nın stratejik önemini iyi bilen Mustafa Kemal Paşa'nın, Fransızların kısmen işgal ettiği bölgedeki cepheyi düzenlemek maksadıyla Pozantı’da bir kongre toplanmasını desteklediğini anımsatan TBMM Başkanı Şentop, kongreye ilişkin bilgiler verdi.
POZANTI KONGRESİ, MİLLİ MÜCADELENİN GÜNEY CEPHESİ
Pozantı Kongresi'nin, esasen Milli Mücadele'nin güney cephesinin oluşturulduğu, tarihin askeri, idari ve siyasi bakımdan çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, "Tarihi olaylar, olanı biteni anmak, bir heyecanı tekrar yaşamak için değil bugüne bir anlam taşımak, bugünü önceki olayların ışığında değerlendirmek için, yani anlamak için anılır. Pozantı Kongresi ve bir bütün olarak Milli Mücadele, milletimizin tam istiklal, tam bağımsızlık iradesinin, hürriyet sevdasının şartlar ne kadar güç ve ağır olursa olsun geçerliliğini koruduğunu ispat etmektedir. Pozantı nutkunda, TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa bunu ifade eder, 'Peygamber'in esaret tanımayan dindar ümmetinin cihat ordularına öncü olmak şerefiyle mübahi bulunan siz aziz Adanalı dindaşlarımız' der. Adanalılar, esaret tanımamakla, cihat ordularına öncü olmakla övünürler. Bütün bir vatan sathı böyledir. İstiklal savaşını kazandıran işte bu azim, bu kararlılıktır." diyerek sözlerini tamamladı.
‘ATATÜRK BURADA ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR VERMİŞTİR’
Vali Süleyman Elban da yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı sonunda Anadolu’nun Yunanlılar ve diğer müstemleke güçleriyle birlikte dört bir taraftan kuşatılmaya ve işgal edilmeye başlandığını hatırlattı.  Vali Elban, “Bu işgal altındaki yerlerden biri de Adana yöremizdi.  Gazi Mustafa Kemal önderliğinde milletimiz; yaptığı kongreler, örgütlenmeler, Kuvayımilliye teşkilatlarıyla birlikte işgale karşı ilk günden itibaren direncini göstermiş ve tepkisini ortaya koymuştur. Çok kısa bir süre içerisinde 1920 yılının 23 Nisan’ında TBMM açılmış ve yaklaşık 100 gün sonra da Adana’mız işgal altında olmasına rağmen Pozantı’mızda dönemin Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları hemen düşmanın burnunun dibine kadar gelmek suretiyle hem ülkemizin işgali hem de mazlum milletlere önderlik etmek için burada çok önemli mesajlar vermişlerdir.” dedi.
‘POZANTI KONGRESİ GÖZDAĞIDIR’
Vali Elban, Pozantı Kongresi’nin bu anlamda hem düşmana hem de dünyadaki diğer milletlere müstemleke muamelesi yapanlara karşı verilmiş bir gözdağı olduğunu vurguladı.
“Herkese teşekkürler”
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Pozantı olarak bugün büyük bir gurur yaşıyoruz. 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Aileme ve milletimize bundan daha büyük bir onur bırakacağımı düşünmüyorum. Katılım için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum