Sahte avukatlardan 500 bin liralık vurgun

Sahte avukatlardan 500 bin liralık vurgun

Sahte avukatlardan 500 bin liralık vurgun
20 Şubat 2020 - 15:32

Yaklaşık 30 kişi farklı zamanlarda polise giderek benzer şikayetlerle suç duyurursunda bulundu. Mağdur vatandaşların ifadeleri ile yola çıkan Emniyetine bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ekipleri kendilerini ‘avukat' gibi tanıtıp vatandaşın dolandırıldığını tespit etti.
Dolandırıcıların telefonla ulaştıkları kişilere ‘hukuk bürosundan aradıklarını söyleyip, “Türkasistkart üyeliğiniz sebebiyle birikmiş borcunuz bulunuyor, haciz işlemi başlatılacak”dedikleri öğrenildi.
Söz konusu suç şebekesine mensup şüphelileri teknik takibe alarak altı ay boyunca adım adım izleyen polis, 4 Şubat'ta İstanbul, Bursa ve Kastamonu'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskınlarda dolandırıcılık şebekesine mensup 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.
Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, cep telefonları, SİM kartlar, harici diskler, hafıza kartları, tablet bilgisayarlar, çok sayıda çeşitli banklara ait kredi kartları ve bin 570 TL nakit para ele geçirildi.
Şebekenin bugüne kadar 500 bin liranın üzerinde bir vurgun yaptığı tespit edilirken, zararın boyutunun artabileceği belirtildi.
(İstanbul)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum