‘ŞAKİRPAŞA HAVAALANI’NIN KAPATILMASI EKONOMİYE DARBE VURUR’

‘ŞAKİRPAŞA HAVAALANI’NIN KAPATILMASI EKONOMİYE DARBE VURUR’

‘ŞAKİRPAŞA HAVAALANI’NIN KAPATILMASI EKONOMİYE DARBE VURUR’
12 Ekim 2021 - 09:10

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova Bölgesel Havalimanı Karayolu ve Raylı Sistem Bağlantısı İl Yolu Projesi kapsamında, Adana ve Mersin bağlantısındaki bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı’nı Meclis gündemine taşıdı. Kararın, Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın kapatılacağı yönündeki iddiaları güçlendirdiğini belirten Bulut, TBMM Başkanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

ŞEHRİN İÇİ BOŞALTILIYOR
Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın işletmeye girdikten sonra Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın akıbetine yönelik net bir açıklama yapılmadığının altını çizen Bulut, Adana’ya ve bölgeye uzun yıllardır hizmet veren havaalanının kapatılmasının, içi boşaltılan şehrin ekonomisine büyük darbe vuracağı endişesinin yaşandığını aktardı.

AKIBETİ NE OLACAK?
CHP’li Bulut, hazırladığı soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, "Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın devreye girmesiyle Şakirpaşa Havaalanı’nın akıbeti ne olacaktır? Şakirpaşa Havaalanı’nın akıbeti hakkında Adanalıların endişelerini giderecek net bir açıklama yapılmamasının gerekçesi nedir? Şakirpaşa Havaalanı’nın yenilenmesine, genişletilmesine yönelik herhangi bir çalışma var mıdır? Sorularını yöneltti.

BAKAN’DAN TEK CÜMLE YANIT
CHP’li Bulut’un vermiş olduğu önergeye Bakan Karaismailoğlu, tek bir cümleyle yanıt verdi. Bakan Karaismailoğlu, “Yap-İşlet-Devret projelerinde tüm iş ve işlemler mevzuatına uygun olarak, Uygulama Sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir” demekle yetindi.

HAVAALANI YERİNDE KALMALI
Önerge yanıtını değerlendiren CHP’li Bulut, “Adanalılar, havaalanının akıbetinin ne olacağını merak ediyor; ancak bakanlıkta hiç kimse bu sorunun yanıtını bilmiyor. Adanalıların endişelerini giderecek net bir açıklama yapmayıp, önergemizi geçiştiriyorlar. Yeni havaalanı yapılsa bile, şehrin ekonomisine büyük katkı sağlayan, katma değer yaratan Adana Şakirpaşa Havaalanı taşınmamalıdır, yerinde kalmalıdır” dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum