'Salgınları önlemek için hijyene uygun kesimhaneler kurulmalı'

Enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70'inin hayvansal kaynaklı olduğunu belirten Köse, "Pandemi bitse bile Kuş Gribi ve Şarbon gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz" diyerek yetkilileri uyardı

'Salgınları önlemek için hijyene uygun kesimhaneler kurulmalı'

Enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70'inin hayvansal kaynaklı olduğunu belirten Köse, "Pandemi bitse bile Kuş Gribi ve Şarbon gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz" diyerek yetkilileri uyardı

'Salgınları önlemek için hijyene uygun kesimhaneler kurulmalı'
29 Mayıs 2020 - 09:00

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, enfeksiyon hastalıklarının yüzde 70'inin hayvansal kaynaklı olduğunu belirterek, bu yüzden bakımlı hayvanlardan elde edilen sağlıklı gıdaların üretiminin büyük önem taşıdığını vurguladı.
Salgınların önlenmesi için hijyene uygun kesimhaneler kurulması gerektiğini vurgulayan Köse, “Covid 19 virüsünün hayvansal kökenli olduğunu unutmamalıyız. Bu durum, sağlıklı hayvandan elde edilen sağlıklı gıdaların önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Pandemi sona erdiğinde bile biz yine Kuş Gribi, Şarbon, Tübercülosis, Brucellosis gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. O nedenle başta büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere bütün yetkilileri uyarıyoruz. Hemen bugün kesimhaneler kurarak kesimhanelerimizi Bakanlıktan ruhsat alabilecek düzeyde gıda hijyenine uygun inşa etmek ve oralarda da veteriner hekim görevlendirmek zorundayız." dedi.
Pandeminin bütün insanlara virüs, sosyal mesafe, hijyen ve sağlığın önemi gibi terimleri öğrettiğini anlatan Köse, "Hepimiz maske takar, kişisel temizliğimize özen gösterir olduk. Elbette bu da iyi bir şey ve çok önemli bir gelişme. Bu zor günlerin insanlarımızda hatta yetkililerde de şöyle bir psikoloji geliştirdiğini gözlemlemekteyim. Sanki pandemi bittiğinde, normal yaşamımıza döndüğümüzde bütün sorunlarımız bitecek. Artık hastalık gibi bir derdimiz kalmayacak. Bu doğru değil yine hastalıklar, salgınlar olacak olmaya devam edecek. Sağlığın, beslenmenin önemini anlamalı ve bundan sonraki yaşamımızı ona göre planlamalıyız." diye konuştu.
 
'SOKAK HAYVANLARININ
KONTROLÜ SAĞLANMALI'
 
Oda Başkanı Nihat Köse, özellikle büyük kentlerde büyük sorun haline gelen sokak hayvanlarının popülasyonunu kontrol altına alabilmek için kısırlaştırma merkezlerinin ve geçici bakım evlerinin kurulması gerektiğini söyledi.
Köse, "Adana'yı sokaklarında gezinti yapılabilen, bisiklete binilebilen, hayvanlarında mutlu olabileceği sokaklar haline  getirmeliyiz.  Adana'yı daha çok yaşanabilir, temiz enerjinin kullanıldığı (örneğin ulaşımda) çevreye duyarlı bir kent haline getirmeliyiz. Bu yüzden, özellikle sokağa çıkmanın kısıtlı olduğu şu günlerde sokakta yaşayan hayvanlarımızın beslenme sorunu yaşayacağını hava sıcaklığının 40 derecelere yükseldiği bu günlerde hayvanlarımızın temiz su bulmasının zor olacağını düşünerek evimizin önüne bir kap temiz su, gıda mümkünse kuru mama konulması konusunda uyarmak istiyorum. Tabi bu halkımızın vicdani sorumluluğu fakat Belediyelerimizin yasal zorunluluğudur. Belediyelerimize sorumluluğunu hatırlatmanın Veteriner Hekimler olarak bizlerin görevi olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.      
                                                                                                            
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum