Şevkin: Çocuk ve kadınlara cinsel şiddet kabul edilemez

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önceki yıllara göre yüzde bin 700 artış göstermesine tepki gösterdi

Şevkin: Çocuk ve kadınlara cinsel şiddet kabul edilemez

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önceki yıllara göre yüzde bin 700 artış göstermesine tepki gösterdi

Şevkin: Çocuk ve kadınlara cinsel şiddet kabul edilemez
11 Temmuz 2018 - 08:30

 

MUSTAFA ÖZKE

 

ADANA (GÜNAYDIN) – Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin çocuk istismarında dünyanın 3. ülkesi olduğunu, bu durumun 16 yıllık hükümet tarafından neredeyse meşrulaştırılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’de çocuk istismarları kadar kadına yönelik fiziksel ve cinsel saldırının da artış gösterdiğini dile getiren Dr. Şevkin, eşi veya eski eşi tarafından herhangi bir şekilde fiziksel şiddete maruz kalan kadınların oranının yüzde 50’ye yaklaştığını ifade etti.

 

‘10 KADINDAN 3’Ü ŞİDDET GÖRÜYOR’

 

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önceki yıllara göre yüzde bin 700 artış göstermesinin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Dr. Şevkin, okula gitmemiş veya ilkokulu bitirmiş kadınların yüzde 52’sinin yaşamı boyunca fiziksel şiddete maruz kaldığını, eğitim düzeyi yüksek her 10 kadından 3’ünün eşleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını dile getirdi.

Türkiye'de kadın hakları bakımından kabul edilemez bir tablo bulunduğunu ifade eden Dr. Şevkin, şunları söyledi: “CHP, kadın hakları raporunu açıklayan ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sözde kalmaması için mücadele veren bir partidir. Türkiye, eşitlikte Zimbabve, Senegal, Etiyopya, İran, Suriye ve Mısır gibi ülkelerin gerisinde kalıyor. 134 ülke arasında 126'ncı sırada kalan kadınlarımız ekonomik hayata katılım ve fırsat eşitliğinde 134 ülke arasında 131'inci sırada. Siyasi katılımda 99'uncu, eğitimde 109'uncuyuz. Karşımızda kabul edilemez bir tablo bulunuyor.  Bizzat Adalet Bakanlığının verilerine göre, son 7 yılda öldürülen kadın sayısı yüzde 1400 arttı. Kadınların iş gücüne katılımı eğiliminde de kötüleşme yaşanıyor. Dünyada kadınların iş gücüne katılım ortalaması yüzde 52 iken, Türkiye'de bu oranın yüzde 24 ile 28 arası değişmektedir. CHP kadın programı doğrultusunda kadının iş hayatında, siyasette, kültür ve sanatta, sporda, eğitimde eşit temsil edilmesi için her türlü çabayı sarfedeceğiz. Bu çabayı sarfederken sivil toplum örgütlerinin görüşleri, önerileri ve raporları doğrultusunda hareket edeceğiz. Gerçekçi bir yaklaşımla Türkiye’ye yakışmayan verileri ve görüntüleri el birliğiyle sileceğimize inanıyorum.”

 

İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUK ORANI YÜZDE 33

 

Çeşitli kurum ve kuruluşların yaptığı araştırmaların Türkiye’nin çocuk istismarı konusunda dünyada üçüncü sırada yer aldığını, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranının yüzde 33 olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, “Bu rakamlar ne yazık ki her 3 çocuğumuzdan birinin istismara uğradığını gösteriyor. Yaşanan istismarların ancak yüzde 15’i adli mercilere intikal ediyor. Geri kalan olayların çoğunun da bir şekilde üzeri kapatılıyor. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ anlayışı kadınlarımıza ve çocuklarımıza yapılmış en büyük hakarettir. Bu anlayışın acilen değişmesi ve köklü çözümler bulunması şarttır. Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Dönem çalışmalarımızda bu konularla ilgili ciddi çalışmalar içerisinde olacağız” dedi.