Şevkin: Rehberimiz akıl ve bilim olmalı

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, insan eliyle doğa olaylarının felakete dönüştüğüne dikkat çekerek faciaların önlenmesi ve sorumluların bulunarak hesap sorulması için Meclis Araştırması istedi

Şevkin: Rehberimiz akıl ve bilim olmalı

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, insan eliyle doğa olaylarının felakete dönüştüğüne dikkat çekerek faciaların önlenmesi ve sorumluların bulunarak hesap sorulması için Meclis Araştırması istedi

Şevkin: Rehberimiz akıl ve bilim olmalı
25 Haziran 2019 - 14:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye'de yaşanan sel felaketlerinde onlarca yurttaşın yaşamını yitirdiğini anımsatarak faciaların nedenlerinin bulunması, gereken önlemlerin alınması ve sorumluların tespiti için Meclis Araştırması istedi.
Akıl, bilim ve mühendislik hizmetleri rehber alınmadığı için doğa olaylarının insan eliyle felakete dönüştüğüne dikkat çeken Dr. Şevkin, "Türkiye'deki dere ve nehir yataklarının incelenmesi, sel afetlerine, jeolojik-jeoteknik etütlerin yapılmaması sonucu insan yaşamlarının yitip gitmesine seyirci kalınmaması amacıyla Anayasa'nın 98 ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istiyoruz" dedi.
Hazırladığı Meclis Araştırması önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, "Trabzon'un Araklı ilçesinde 18 Haziran 2019 tarihinde sağanak yağışın ardından oluşan sel nedeniyle ilçede olağanüstü hal yaşanmış, HES-3 Araklı Göleti duvarının yıkılmasının neden olduğu tahmin edilen sel faciasında 7 kişi hayatını kaybetmiş, 3 vatandaşımız sel sularında kaybolmuş, çok sayıda ev de kullanılamaz hale gelmiştir. Son yıllarda İstanbul'dan Rize'ye kadar birçok ilde sel felaketleri yaşanmış, onlarca yurttaş yaşamını yitirmiştir. Yaşananların ardından sorumlular hesap vermezken sellerin neden olduğu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar da yapılmamıştır" diye konuştu.
Akıl ve bilim gözetilmeden atılan adımlar nedeniyle yaşanan acılardan örnekler veren Dr. Müzeyyen Şevkin, şöyle devam etti: "2009'da İstanbul'un birçok ilçesinde yaşanan sel felaketi nedeniyle 31 kişi yaşamını yitirmiştir. 2012'de Samsun'un Canikli ilçesinde dere yatağına yapılan TOKİ konutlarını vuran sel sonucu 10 kişi hayatını kaybetmiştir. Konutların açılışını dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Erdoğan Bayraktar yapmıştır. 2015'te Artvin Hopa'da meydana gelen selde 8 kişi hayatını kaybetmesi üzerine dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, selin aşırı yağış nedeniyle yaşandığını belirtip 'Bu 500 yılda bir olur' demiştir. 2017'de Rize Muradiye'de yaşanan sele ilişkin AKP'li Muradiye Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, 'Gerekli müdahaleler yapıldı. Yağmur yağmasın yeter' açıklamasında bulunmuştur. Son olarak Trabzon Araklı'da meydana gelen olay sonrası Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi'nin daha önce de sel afeti yaşanan mahallede yeni bir afetle karşı karşıya kaldıklarını söylemesi tüm Türkiye'de sorunun acilen çözümünü gerektirmektedir. HES'in sel faciasına davetiye çıkardığı iddialarını değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Araklı'daki facia için 'Tamamen doğal bir olay' ifadelerini kullanması da vahametin ayrı bir boyutudur."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum