Sigara kaçakçısı Huzurevi’nden çıktı

Suriyelilerden aldığı 30 bin paket kaçak sigara yakalanınca kaldığı Huzurevi’nden savcılığa giderek teslim oldu. Tutuklanan yaşlı adam ile kamyonet sürücüsü hakkında 6’şar yıl hapis istendi

Sigara kaçakçısı Huzurevi’nden çıktı

Suriyelilerden aldığı 30 bin paket kaçak sigara yakalanınca kaldığı Huzurevi’nden savcılığa giderek teslim oldu. Tutuklanan yaşlı adam ile kamyonet sürücüsü hakkında 6’şar yıl hapis istendi

Sigara kaçakçısı Huzurevi’nden çıktı
27 Mayıs 2019 - 09:16

Neşet KARADAĞ-ÖZEL
 
ADANA(GÜNAYDIN)- Adana’da 30 bin paket gümrük kaçağı sigarayı piyasaya sürmek istediği iddiasıyla tutuklanan 63 yaşındaki Mehmet Karaer’in Huzurevi’nde kaldığı ortaya çıktı. Karaer ile sigaraların taşındığı kamyonet sürücüsü 29 yaşındaki Serkan Afşin hakkında 6 yıla kadar hapis ve 20 bin gün adli para cezası ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 13 Mart’ta Doğankent- Bahçelievler Mahallesi’ne giden narenciye bahçesi yolu üzerinde 06 BGU 683 plakalı kamyoneti şüphe üzerine durdurmak istedi. Kamyonet sürücüsü, polislerin ‘dur’ ihtarına uymayarak kamyoneti ile kaçmaya başladı. Kovalamaca sonunda sıkıştırılan araç durdurulup sürücüsü Serkan Afşin gözaltına alındı. Kamyonette yapılan araçta karton kutular içinde ve muhtelif markalarda toplam 30 bin paket gümrük kaçağı sigara elegeçirildi.  304 bin 339 lira değerinde olan kaçak sigara ile kamyonete el konulurken sürücü Afşin ise nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık Suçları Soruşturma Bürosu’nca sigara kaçakçılığı ile ilgili başlatılan soruşturma sırasında Mehmet Karaer, soruşturma savcısına gelerek elegeçirilen gümrük kaçağı sigaraların kendisine ait olduğunu itiraf etti. Cumhuriyet Savcısı, bu itiraf üzerine Huzurevi’nde kaldığını belirten Karaer’i, tutuklanmak üzere nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti. Karaer, yapılan sorgulaması sonrası tutuklandı. Yapılan itiraf üzerine daha önce tutuklanan sürücü Afşin ise tahliye edildi.
Cumhuriyet Savcısı, elegeçirilen 30 bin paket bandrolsüz kaçak sigaralarla ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcı, şüpheliler Karaer ve Afşin hakkında ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet’ suçundan iddianame hazırladı. Adana 1.Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame yapılan inceleme sonucunda kabul edildi. Savcı, her iki şüphelinin de 6’şar yıla kadar hapis ve 20’şer bin gün adli para cezasına mahkum edilmelerini istedi.

İddianamede her iki şüphelinin de savunmasına yer verildi. Şüphelilerden Afşin, narenciye bahçelerinde işçi olarak çalıştığını ve olay günü de isminin İbrahim olduğunu söyleyen bir kişinin 100-150 lira para vereceğini söylemesi üzerine aracı istediği yere götürürken polislerin kendisini durdurduğunu, aracın içindeki kutularda sigara olduğunu bilmediğini söyledi.

Savcılığa gelerek itirafta bulunan Karaer ise sigaraların kendisine ait olduğunu, Afşin’in haberinin olmadığını belirtti. Çocuklarından ayrıldıktan sonra çaycılık yaptığını ve daha sonra Huzurevi’nde kalmaya başladığını belirten Karaer, neden sigara kaçakçılığı yaptığını şöyle anlattı:

“Oğlum U.’nun paraya ihtiyacı vardı. Onun bilgisi dışında yardım etmek için kaçakçılık işine girmeye karar verdim. 1.5 yıl önce yine bir kaçak sigara olayından yakalanmıştım. Davam devam etmektedir. Kaçak sigara satışından alacağım parayı oğluma yardım amaçlı verecektim.  Olay günü kaldığım Huzurevi’nden ayrılıp  Karataş’a gittim. Suriyeli şahıslar kaçak sigara işi yapıyordu. Görüşmemi yaptım. 30 bin paket sigarayı 90 bin lira karşılığında anlaşarak aldım. Suriyeli şahıslara 13 bin lira peşin verdim. Geri kalanı da sigarayı sattıktan sonra verecektim. Sigaraların nakli için araba lazımdı. Bir kamyoneti 30 bin liraya aldım. Kapora olarak 5 bin lira verip aracı alıp Karataş’a gittim. Orada Suriyeliler sigaraları yükledi. Solaklı’ya kadar geldiğimizde Serkan Afşin’i gördüm. Kendisinden 100-150 lira karşılığında kamyoneti Taşköprü civarına götürmesini istedim. Ben de oradan aracı alıp alıcı araştıracaktım. Serkan’ın yakalandığını duyunca Huzurevi’nden çıkıp geldim. Sigaralar bana aittir. Serkan araçta ne olduğunu bilmiyordu” dedi.
Şüpheliler önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum