'Sivil personel de orduevi ve sosyal tesis imkanlarından faydalandırılmalı'

'Sivil personel de orduevi ve sosyal tesis imkanlarından faydalandırılmalı'

'Sivil personel de orduevi ve sosyal tesis imkanlarından faydalandırılmalı'
06 Temmuz 2020 - 09:59

Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)-Büro Memur-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Tanrıöver, orduevlerinde hizmet veren sivil personelin de orduevlerinin imkanlarından faydalandırılması gerektiğini söyledi.
Tanrıöver yaptığı yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki orduevleri, askerî gazinolar, kışla gazinoları, vardiya yatakhaneleri ve eğitim merkezlerinin, 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve buna bağlı mevzuat hükümlerine göre açılıp işletildiğini söyledi. Askeri tesislerde kast sisteminin devam ettiğini iddia eden Tanrıöver,  bu durumun da sivil ve askeri personelin moral ile motivasyonunu olumsuz olarak etkilediğini belirterek şunları dedi:
"TSK’da görevli subaylar, istisnai memurlar, astsubaylar, devlet memurları, uzman jandarmalar, uzman erbaşlar ile bunların emeklileri ve aile fertleri, tesislerin A,B,C,D ve E  kategoriler ile ayrılmak kaydı ile askeri tesislerde Kast sistemi hala devam etmektedir .Orduevlerinde hizmet sunan Sivil Personel ise orduevlerinin imkanlarından faydalandırılmaması son derece  vahim bir durumdur.
Ordu evleri bu anlamda tam bir kast sisteminin uygulandığı alanlar olmaya devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Baş Komutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin  adalet ve eşitliğe bu denli önem vermiş olmasına rağmen Milli Savunma Bakanlığının İç Yönege Değişikliği yapmaması,TSK bünyesinde çalışan sivil ve askeri personelin moral ve motivasyonunu olumsuz olarak etkilemektedir.
Diğer yandan, Garnizon Komutanlıklarınca, görevdeki/emekli subay ve astsubayların referansı ile “Tanınmış Kişi Kartı” verilen sivil kişilerin, eğitim merkezleri hariç askeri sosyal tesislerden günübirlik yararlanabilmelerinin mümkün olmasına rağmen askeri sivil personelin bu hizmetlerden ayrım yapılmaksızın faydalandırılması gerekmektedir. Bu vahim çağ dışı uygulamanın ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 
Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’ın kategorize edilmek kaydı ile mağduriyet oluşmasına neden olan  Bu haksız uygulamanın bir an önce son verilmesini, yapılacak iç yönerge değişikliği ile   Sivil ve Askeri tüm personelin bu haktan faydalandırılması gerektiğini sözlerine ekledi."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum