Skandal karar!

AK Parti’li ve MHP’li meclis üyelerinin tepkilerine rağmen imzalanan kararla, Seyhan’da ihaleye giren ve işini tamamlayan işadamları, yaptığı işin bedelini almak için haciz yoluna gidecek ama belediyenin mal varlığına haciz koyamayacak

Skandal karar!

AK Parti’li ve MHP’li meclis üyelerinin tepkilerine rağmen imzalanan kararla, Seyhan’da ihaleye giren ve işini tamamlayan işadamları, yaptığı işin bedelini almak için haciz yoluna gidecek ama belediyenin mal varlığına haciz koyamayacak

Skandal karar!
18 Haziran 2019 - 08:43

UÇAR MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEK
Seyhan Belediye Meclisi’nin Haziran ayı üçüncü oturumunda ‘Belediye gelirlerinin güvence altına alınması’ maddesinin imzalanması tartışmaları da beraberinde getirdi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, devreye girerek, muhalefetin de talebi doğrultusunda tadil edilen maddenin oy birliği ile geçmesini sağladı ama AK Partili Meclis Üyesi Yalçın Limoncu ile MHP’li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, alınan karara tepki göstermeye devam ediyor. MHP’li Uçar, Mecliste haciz ve icralar konusunda görüşülüp alınan kararla, meclis üyelerine imzalatılan karar arasında farklılık olduğunu belirterek, bunun mücadelesini de önümüzdeki günlerde gündeme getireceğini söyledi.
 
 
‘KOMİSYONCULAR TÜREYEBİLİR’
AK Partili Meclis Üyesi Yalçın Limoncu da, bu madde ile ilgili çekincelerini belirterek, “Eğer bu madde bu haliyle geçerse alacağını alamayan, alamayacağını düşünen firmalar, esnaf bize teklif vermez, mal vermez. Verenler de çok pahalıya verir, vermek ister. Bu, belediyenin zararına olur. Rekabet ortamı olmayan yerde belediyeyi idare eden sizler bütçeyi iyi bir şekilde kullanamamış ve belediyenin gelirleri biraz sıkıntıya girmiş olabilir. Bir de çok tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Alacağını alamayan esnaf veya müteahhit çok farklı yollara başvurabilir. ‘Ben sizin paranızı aldırtırım ama şu kadar da ben isterim gibi bir takım komisyoncular türeyebilir” diye karara tepki göstermişti.
 
 
İŞADAMI İNTİHAR ETMİŞTİ
Kamuya ait bazı inşaatların yapım işini üstlenen ve ekonomik kriz nedeni ile intihar ettiği ileri sürülen müteahhit Hasan Ulaş Devrim’in şirketi, Demetevler Spor Kompleksi İnşaatı işinin ihalesini 5.4.2018 tarihinde 2.647.000 TL bedeli ile Akkapı Mahallesi Emekli Dinlenme Evi inşaatı işi ihalesini de 18.6.2018 tarihinde 238.000 TL ihale bedeli ile almıştı. Belediye devam eden inşaatlardan Akkapı Emekli Evi için 174.412.22 TL, Demetevler Spor Kompleksi İnşaatı için 5 adet hak ediş toplamı 1.218.641,90 TL’sinin ödendiğini açıklamıştı. Bahse konu şirketin Seyhan Belediyesi’nden olan alacaklarının 2.254.009 TL’lik kısmının bir bankaya temlikli olduğundan ödemelerin şirket sahibi yerine ilgili bankaya yapıldığı duyurulmuştu. Müteahhit Hasan Ulaş Devrim’in intiharının ardından Seyhan Belediyesi’nin işadamlarına olan ödemeleri de günlerce tartışılmıştı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum