Sosyal kooperatifçilik gelişiyor

Vali Mahmut Demirtaş, sosyal devletin vatandaşlarının ekonomik ve toplumsal sorunları başta olmak üzere, her konuda gereken önlemleri alan bir devlet modeli olduğunu belirtti.

Sosyal kooperatifçilik gelişiyor

Vali Mahmut Demirtaş, sosyal devletin vatandaşlarının ekonomik ve toplumsal sorunları başta olmak üzere, her konuda gereken önlemleri alan bir devlet modeli olduğunu belirtti.

Sosyal kooperatifçilik gelişiyor
20 Nisan 2019 - 09:16

HAYDAR ŞENGÜL
 
FOTOĞRAFLAR: RABİA AYDIN
 
 ADANA (GÜNAYDIN) –
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, sosyal kooperatifçiliğin temel amaçlarından birinin de toplumsal yapının önemli bir bölümünü oluşturan dezavantajlı kesimlerin çalışma hayatına ve sosyal hayata yeniden adapte edilmesi olduğunu söyledi.
Ticaret Bakanlığı’nın sosyal kooperatifçiliği canlandırmak amacıyla geliştirdiği proje kapsamında İstanbul’dan hareket eden “Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, son durağı olan Adana’ya geldi.
 
TRENİ VALİ DEMİRTAŞ KARŞILADI
 
Ticaret Bakanlığı’na bağlı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile TCDD iş birliğiyle hayata geçirilen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni projesinde, 5 Nisan’da İstanbul Sirkeci Garı’ndan hareket eden tren Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep ve Hatay illerinin ardından son durağı olan Adana Garı’na ulaştı.
Adana’ya gelen trendeki heyet, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve beraberindekilerle karşılandı.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, sosyal devletin vatandaşlarının ekonomik ve toplumsal sorunları başta olmak üzere, her konuda gereken önlemleri alan bir devlet modeli olduğunu belirterek, devletin de anayasanın çizdiği çerçevede vatandaşlara sosyal hizmetleri sunduğunu kaydetti.
 
BOZKURT: FİNALİ ADANA’DA YAPMAK İSTİYORUZ
 
Toplumsal yapının önemli bir bölümünü oluşturan dezavantajlı kesimlerin çalışma hayatına ve sosyal hayata yeniden adapte edilmesinin, sosyal kooperatifçiliğin temel amaçlarından biri olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, “Projenin lokomotifi hükmündeki Sosyal Kooperatif Eğitim Treni de geçtiği illerimizde, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hususlarında farkındalık oluşturacaktır. Valilik olarak bizler de dezavantajlı kesimleri, göçmenleri, sürekli işsizleri, engellileri, eski hükümlüleri ve kadınları toplumla bütünleştirecek her türlü faaliyete destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt ise sosyal kooperatifçiliğin tanıtılması, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla 2017 yılında bu projeyi geliştirdiklerini dile getirerek, 8 ili ziyaret ettiklerini ve finali de coşkusundan dolayı özellikle Adana’da yapmak istediklerini ifade etti.
 
KOOPERETİFÇİLİK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
 
Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz de, ticari hayatta karşılaşılan birçok soruna çözüm getiren kooperatifçiliğin bu yönüyle ülkemizde, yardımlaşma ve dayanışma modelleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Ekiz, “Sorunların çözüm noktasında kooperatif modelinin kullanım alanı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ticari hayatla sınırlı kalmamalı ve toplumsal alana da yayılmalıdır. Belirlenen hedef doğrultusunda dezavantajlı grupların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan sosyal kooperatifçilik konusunda farkındalığın arttırılması, yüksek önem arz etmektedir. Bu kapsamda ticaret bakanlığımız esnaf sanatkarlar ve kooperatifçilik genel müdürlüğümüzce yürütülen sosyal kooperatifçilik eğitim ve tanıtım projesi dahilinde 5 Nisan'da İstanbul Sirkeci garında hareket eden sosyal kooperatif treni son durağı olan kadim şehrimiz Adana’ya gelmiştir. Tarihi boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Adana’mızın birçok konuda olduğu gibi kooperatifçilik konusundaki potansiyelinin yüksek olduğu da aşikardır. Yaptığı başarılı festivallerle ulusal ve uluslararası arenada adından sıkça söz ettiren ilklerin şehri Adana’mızda sosyal kooperatifçiliğe ulusal ve uluslararası bazda örnek teşkil edecek çalışmaları da hep birlikte, beraber yapacağız.” şeklinde konuştu
Programa Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ile birlikte çok sayıda ticaret uzmanı ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum