Sözlü yeniden yargılanmaya başladı

‘Edimin ifasına fesat karıştırma’ suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkum edilip verilen karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nce bozulmuştu

Sözlü yeniden yargılanmaya başladı

‘Edimin ifasına fesat karıştırma’ suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkum edilip verilen karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nce bozulmuştu

Sözlü yeniden yargılanmaya başladı
12 Aralık 2017 - 08:44

Haydar ŞENGÜL

ADANA (GÜNAYDIN) - Adana'nın Ceyhan İlçe Belediye Başkanlığı yaptığı dönemle ilgili soruşturma kapsamında, parke taşı işiyle ilgili "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve hapis cezası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi’nce bozulan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte 10 kişinin yeniden yargılanmasına başlandı. 5 sanığın ise beraat kararları onanmıştı.

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tamamı tutuksuz sanıklardan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü katılmadı. Sanıklardan Hüseyin Güçüm, Şaban Acar, Ömer Aydın ve Mustafa Hakan Aslan ile bazı sanık avukatlarının geldiği duruşmada mahkeme savcısı Gaziantep Bölge Mahkemesi’nin bozma kararına bir diyeceğinin olmadığını eksik belgelerin beklenmesini istedi. Daha sonra, duruşmada hazır bulunan sanıklar ile avukatlarına söz verildi. Sanıklar ve avukatları, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma kararına kısmen katıldıklarını kısmen de katılmadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü’nün avukatları, bozma kararının ‘başka suç oluşup oluşmayacağı’ yönündeki bölümüne katılmadıklarını söyledi. Sözlü’ye atfedilen suçlamayı da kabul etmediklerini ifade eden avukatlar, “Hüseyin Sözlü ita amiridir. Gelen evraklara bakar, imza eksiği varsa o zaman cezai sorumluluğu olur” dedi.

Sanıklardan Şaban Acar, hakkında verilen iki beraat kararından birinin bozulduğunu hatırlatarak, bu bozmaya katılmadığını söyledi. Acar, “Benim hak edişte etkin olabileceğim söyleniyor.  Ben Ceyhan ve Büyükşehir Belediyeleri’nde kimseye hak ediş konusunda telkinde bulunmadım” diyerek tekrar beraatini istedi.

Ömer Aydın, Mustafa Hakan Aslan ve Hüseyin Güçüm de beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı eksik belgelerin beklenilmesi için duruşmayı 20 Nisan 2018’e erteledi.

Karar neden bozulmuştu?

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği hapis cezası ve bazı beraat kararlarını bozmuştu. Bozma kararında, Sözlü ve diğer sanıklarla ilgili soruşturma aşamasında alınan raporlarda, "eksik işin mali ve fiziki miktarları" itibarıyla kısmi çelişkiler bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedilmişti:

"Dava konusu ihaleyle ilgili işin eksik bırakılan kısımlarının ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yüklenici lehine menfaat sağlanması suretiyle tamamlandığının anlaşılması halinde eylemlerin kamu görevlisi olan sanıklar Hüseyin Sözlü, Hüseyin Güçüm, Mehmet Boran ve Şaban Acar yönünden kamu görevlisinin (birden fazla hak edişin sahteliği halinde zincirleme olarak) resmi belgede sahteciliği, zimmet ve görevi kötüye kullanma suçlarını, sanıklar Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın’ın eylemlerinin ise bu suçlara azmettirme veya yardım etme suçunu oluşturup oluşturmayacağı da tartışılmak suretiyle hukuki durumlarının tayin ve takdiri gerektiği gözetilmeksizin, sanıkların yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılması yönündeki talepleri yetersiz gerekçeyle reddedilerek savunma hakları kısıtlanmıştır."

Ayrıca, sanıklar Sözlü, Güçüm ve Boran'ın iş bitirme süresinden önce, 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerin ardından Ceyhan Belediyesindeki görevlerinden ayrılmış oldukları aktarılan kararda, "İşin eksik yapıldığına ilişkin belediye görevlilerince düzenlenen rapor tarihlerinin de iş bitirme tarihinden önceye denk gelmesi, atılı suçun oluşması için kabul işlemi bulunmasının gerekmesi ve dosyada geçici veya kesin kabule ilişkin belge bulunmaması karşısında, belirtilen hususlarla ilgili herhangi bir değerlendirme ve tartışma da yapılmaksızın edimin ifasına fesat karıştırma suçunun yasal unsurlarının ne şekilde gerçekleştiğine dair denetime imkan verecek şekilde yeterli gerekçe gösterilmeksizin yazılı şekilde mahkumiyet hükümleri kurulduğu" belirtilmişti.

Daire, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan beraat eden sanıklar Ragıp Bekaroğlu, Rahmi Pekar, Mehmet Şahin ve Mustafa Hakan'la ilgili kararı da yeniden incelenmek üzere ilk derece mahkemesine göndermişti.

Sözlü ile birlikte 5 kişi 5 yıl hapse mahkum edilmişti

Adana Emniyet Müdürlüğüne 24 Kasım 2014'te postayla gönderilen ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmanın ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Sözlü ve ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ile Ertuğrul Kütük, Ragip Bekaroğlu, Burak İnceoğlu, Mehmet Boran, Haluk Boran, Mehmet Şahin, Hüseyin Güçüm, Ahmet Sevimli, Şaban Acar, Mustafa Kaan Aslan, Kutfedi Kılınç, Hikmet Erol Akça ve Ömer Aydın'ın 7 yıldan 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü'nün, Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde 6 milyon liralık parke döşeme işi için müteahhide işi bitirmeden hak edişin tamamının ödemesini yaptırarak kamu kurumunu zarara uğrattığı, Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra da eksik kalan işleri ASKİ'ye yaptırdığı iddia edilmişti.

Belediye Başkanı Sözlü ile sanıklardan Ertuğrul Kütük, Mehmet Boran, Hüseyin Güçüm ve Ömer Aydın'a, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan beşer yıl hapis cezası verilmiş, diğer sanıklar ise beraat etmişti.