Staj yaptığı tiyatroya 33 yıl sonra müdür olarak atandı

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’ne atanan Şirin Ergüven Hamşioğlu, "Adana seyircisinin ne kadar kaliteli olduğunu o staj dönemimden biliyorum. Oyunları çok sıkı takip ederlerdi. Çok iyi izleyiciydi" dedi

Staj yaptığı tiyatroya 33 yıl sonra müdür olarak atandı

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’ne atanan Şirin Ergüven Hamşioğlu, "Adana seyircisinin ne kadar kaliteli olduğunu o staj dönemimden biliyorum. Oyunları çok sıkı takip ederlerdi. Çok iyi izleyiciydi" dedi

 Staj yaptığı tiyatroya 33 yıl sonra müdür olarak atandı
15 Ekim 2019 - 09:01

PELİN ERKOCU
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Dünyanın en prestijli festivalleri arasında bulunan Devlet Tiyatroları Adana Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali'ne ev sahipliği yapan ve birbirinden değerli oyunlarıyla dikkat çeken Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü'ne Şirin Ergüven Hamşioğlu atandı. Staj yaptığı tiyatroya 33 yıl sonra müdür olarak atanan Hamşioğlu, göreve başladığında çok duygusal anlar yaşadığını söyledi.
Bu sezonda üç oyuna hazırlık yaptıklarını belirten Hamşioğlu, "Şimdilik üç oyunumuz var.  Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi, Ayrılık,  ayrıca Fareler ve İnsanlar’ın tekrar sahnelenmesini istedim. Çok iyi bir oyundu. Kasım ayının sonlarında tekrar Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sahnelenecek" ifadesini kullandı.
Hamşioğlu ile yeni görevini ve Adana Devlet Tiyatrosu'nu konuştuk.
 
Adana Devlet Tiyatrosu’na gelmeniz nasıl oldu? Daha önce neredeydiniz?
 
Sanat hayatıma aslında bu sahnede başladım. Staj yaptım burada 33. yılımda tekrar buradayım.  Tekrar döneceğim burada müdür olarak görev yapacağım aklıma gelmezdi. Şakir Gürzumar o zamanlar müdürümüzdü.  Daha sonra ben Ankara’ya gittim. 30 yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştım. Sanatçı ve yönetmen yardımcısı olarak görev aldım. 30 yılın sonunda Van Devlet Tiyatrosu’na müdür olarak gittim. Üç yıl Van’da görev yaptım.  Sanatçılarımız o zaman çadırda oynuyorlardı. Çadırı bıraktık binayı yaptırdık, orada çalışmalarımız devam etti. Daha sonra İstanbul’a tayinimi istedim. Bir yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptıktan sonra genel müdürümüz burayı uygun gördü bende kabul ettim ve buradayım… Adana Van’dan sonra ikinci idarecilik deneyimim olacak.
 
Adana’da staj yaptığınızda tiyatro nasıldı?
 
Adana seyircisinin ne kadar kaliteli olduğunu o staj dönemimden biliyorum.  Oyunları çok sıkı takip ederlerdi. Çok iyi izleyiciydi. Eminim Şimde daha da katlanmıştır. Şimdi bütün belediyelerin tiyatroları var. Onları da takip ediyorum. Onlar da çok iyiler.  Van gibi çok zor bir bölgeden sonra Adana’nın sistemi çok daha yerleşmiş görünüyor. Daha önce Adana’da festivale katılmıştık. Oyunumuzu oynayıp tekrar geri döndük. Adana’nın oyunları Van’a çok geldi. Adana Devlet Tiyatrosu Van’a çok destek verdi.  Küheylan’ı, Silahlı Manzara’yı izlemiştim bu sayede…
 
Adana’nın tiyatroya ilgilisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Daha önce inceleme şansınız oldu mu?
 
Adana’nın tiyatro ilgilisini festival ilgisini basından takip etme şansı yakaladım.  Adanalıların tiyatroya ilgisi bir tiyatro idarecisi olarak bir oyuncu olarak beni fazlasıyla mutlu ediyor. Seyircinin bu kadar ilgili olması çok güzel… Van’da insanları tiyatroya alıştırmak için çalışmalar yapıyorduk. Burada bu kadar ilgi olması çok güzel bir şey… Festivalin bu kadar ilgi görmesi artık kemikleşmiş hale gelen seyircisinin olması bizim için olağanüstü bir şey… O insanların bilet için sabahalara kadar beklemesi durum olarak kötü görünebilir ama aslında mükemmel… Tiyatro adına çok güzel…
 
Bu sezon kadroya yeni katılacak oyuncular var mı?
 
Yeni oyuncularımız olmayacak. Aynı oyuncu kadrosuyla devam edeceğiz. Mezun sanatçılarımız var. Kendi kadrolu sanatçılarımız var.
 
Bu sezon neler izleyeceğiz?
 
Şimdilik üç oyunumuz var.  Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi, Ayrılık,  ayrıca Fareler ve İnsanlar’ın tekrar sahnelenmesini istedim. Çok iyi bir oyundu. Kasım ayının sonlarında tekrar Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sahnelenecek. Yine aynı kadro oynayacak. Sonrasında bir üç oyun daha olmasını planlıyoruz. 27 Mart’ta festivalin başlamasıyla festival yoğunluğu olacak. O döneme kadar kadromuzu çok yormadan üzmeden 7-8 oyuna ulaşmayı hedefliyoruz.
 
ADT salonlarını yeterli buluyor musunuz?
 
Aslında salonlar sezon içinde yeterli oluyor.  Oda Tiyatrosu ile detekli olduğunda Adana Devlet Tiyatrosu’nun yeterli olduğunu düşünüyorum. Oda Tiyatrosu’nun bir problemi vardı arkada oturan misafirlerimiz zemin dolayısıyla sahneye hâkim olamıyordu. O sorunu çözmek için çalışmaya başladık.  Teknikteki arkadaşlarımızla beraber o sorunu çözmeye çalışıyoruz. Oyunlarımızı tek hafta değil de ikişer hafta oynatabiliriz. Herkesin izlemesine böylece olanak sağlayacağımızı düşünüyorum.
 
Turneler olacak mı?
 
Bizim turnelerimiz olacak oyunlarımızı farklı yerlerde sahneleyeceğiz. Kasım ayı itibariyle turnelerimize başlayacağız.  Buraya da turne isteyeceğiz. Adanalıların da başka bölgelerden gelen oyunları izlemesini çok isterim.  Bunun için de çalışmalar yapacağız.
 
Sizi sahnede görecek miyiz?
 
Hem idarecilik hem oyunculuk aslında çok zor... Ama ben Van’da bunu yaptım. İdareciyken çocuk oyunu dahil oynadım. Buradaki çalışma temposu ise oldukça yoğun.  Süreç ilerliyor. Çalışmalarımı ayarladıktan sonra ben oynamayı çok isterim. Öncelikle oyuncuyum. Sahnede olmak bir oyuncunun en çok istediği şeydir. İkinci tura doğru gidelim önümüzdeki sene sahnede olmayı isterim.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum