Şule Çet davasının ikinci duruşması görülüyor: Adliye önünde #ŞuleÇetİçinAdalet talebi

Şule Çet davasının ikinci duruşması görülüyor: Adliye önünde #ŞuleÇetİçinAdalet talebi

Şule Çet davasının ikinci duruşması görülüyor: Adliye önünde #ŞuleÇetİçinAdalet talebi
15 Mayıs 2019 - 13:17

Şule Çet için adalet arayışı sürerken, davanın ikinci duruşması bugün Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor.

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet'in geçen yıl Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve katil zanlıları Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın yargılandığı davaya bugün Ankara Adliyesinde devam ediliyor.

Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde toplanan çeşitli siyasi parti, dernek, vakıf, platform temsilcileri, Şule Çet için adalet taleplerini yeniden dile getirdiler.

DURUŞMADAN NOTLAR
10.45: Duruşma salonu açıldı. Ancak küçük salonun seçilmesi, Şule Çet ailesinin avukatları tarafından tepkiyle karşılandı
10.52: Mahkeme Başkanı güvenlik zafiyeti gerekçesiyle bu salonun seçildiğini söyledi. Çok sayıda avukatın salona girememesi üzerine, beş avukat girsin önerisinde bulunuldu. Avukatlar bu duruma itiraz etti.
11.00: Avukatlar, "Bize daha uygun bir ortam sağlanmadığı için biz burada ayakta durmaya razıyız. Biz bütün avukat arkadaşlarımızla durmak istiyoruz, ayakta bekleriz" dediler. Bunun üzerine avukatların "sığabildikleri kadar izleyici bölümüne sığmaları" istendi.
11.10: Duruşma başladı. Şule Çet ailesinin avukatı, "Biz bunun hep hikaye olduğunu biliyoruz. Sanıklar bir hikaye anlattı; bunun gerçek olmadığını videolarla kanıtlayacağım. Olay günü çekilen görüntülerin CD'si dosyalarda yok" dedi.

NE OLMUŞTU?
29 Mayıs 2018: Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı bölümü 2. sınıf öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs 2018 tarihinde Ankara'da bir plazanın 20'nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.
4 Haziran 2018: Şule’nin patronu Çağatay Aksu ve Berk Akand gözaltına alındı. Olay günü Şule Çet’in atlamasından 18 dakika sonrasında aşağı inmeleri ve güvenliğe ‘ne oldu trafo mu patladı?’ diyerek haberleri yokmuş gibi davranmaya çalıştıkları bilinen zanlılar için tutuksuz yargılanma kararı verildi.
14 Temmuz 2018: Şüphelilerin gözaltına alınıp bırakılmasına isyan eden kadın dernekleri ağabey Şenol Çet’in de desteğiyle, sosyal medyada Şule Çet için Adalet kampanyası başlattı. Öldürüldüğü plaza önünde yapılan eylem ve kampanya sonucu sanıklar tutuklandı.
16 Temmuz 2018: Tutuklanan Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın ifadeleri ortaya çıktı. Otopsi raporunda DNA'sı bulunan ve Şule Çet'in katil zanlısı olarak gösterilen Çağatay Aksu, savunmasında 'Suçsuzum' dedi. Cinsel saldırıyı reddeden Çağatay Aksu "Maktülle cinsel amaçlı değil, başka hiçbir şekilde yakınlaşmamız olmadı" diye ifade verdi. Çağatay Aksu daha önce verdiği ifadeyi tekrar ettiğini belirtti.

Mahkeme ikinci duruşmasında ara kararını açıkladı. Böylece, ilk olarak olay yerine gidilerek keşif yapılması, Çet'in psikolojik durumuna dair raporların getirilmesi, Adli Tıp raporu ile olay yeri kamera görüntülerinin dudak okuma konusunda uzman bilirkişilere gönderilerek sanıkların olayın akabinde kameralara yansıyan konuşmaların tespit edilmesi ve Çet'in olay günü ve saatine son iki gün kala telefon kayıtlarının istenmesine karar verildi. Duruşma 10 Temmuz Saat 10.00'da görülmek üzere ertelendi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum