SÜMER: İKTİDAR DEĞİŞİNCE FİYATLAR DÜŞECEK

SÜMER: İKTİDAR DEĞİŞİNCE FİYATLAR DÜŞECEK

SÜMER: İKTİDAR DEĞİŞİNCE FİYATLAR DÜŞECEK
13 Ekim 2021 - 11:20

ADANA(GÜNAYDIN)

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Tarım Kredi Marketlerindeki bazı ürünlerin zincir marketlerde daha ucuz olduğunun ortaya çıkması üzerine konuyla ilgili Tarım Bakanlığının cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Yazılı Soru Önergesi verdi. Orhan Sümer, “Devletin işi manavcılık değil. Milletin ucuz ürüne erişebilmesini sağlamak” Dedi
“Yanlış tarım politikaları, tarımsal üretimdeki yüksek maliyetler, girdi fiyatlarındaki önlenemez yükseliş, dışa bağımlılık, döviz kurundaki artış, taşıma-lojistik maliyetleri, hem girdi hem de tarım ve gıda ürünleri ithalatı, finansman sorunu nedeniyle tarım ve gıda fiyatlarındaki yükseliş sürüyor” diyen Milletvekili Sümer, “Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı alış veriş sonrasında Tarım Kredi Marketlerindeki fiyatlar için “Gayet Uygun” açıklamasının ardından yapılan araştırmada ayçiçeği yağının teneke kutuda 5 litresi Tarım Kredi’nin sanal marketinde 93 lira 70 kuruş, Migros ve benzeri zincir mağazalarda 70 lira 95 kuruş olduğu, Tarım Kredi Marketinin 23 lira daha pahalı olduğu ortaya çıkmıştır. Maliyetler narket açınca değil iktidar değişince düşecek” Dedi.
 
TANZİM SATIŞ ÇADIRLARI – TARIM KREDİ MARKETLERİ
İKTİDARIN ÇÖKÜŞ BELGESİDİR
Orhan Sümer, açıklamasına şöyle devam etti:
“Tarım Kredi Kooperatifleri marketleri ile gıda fiyatlarının düşürülmesi ilk kez gündeme gelmiyor. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanı sayısı 197 olan Tarım Kredi’ye ait market sayısının 500’e çıkarılması talimatı vermişti.Çiftçiden alınan ürünler doğrudan tüketiciye satılacak, hem çiftçi hem de vatandaş kazanacaktı. 500 marketle gıda fiyatlarının düşürüleceği iddia edilmişti. Ama düşmedi. Yine yerel seçimlerden önce Tanzim Satış Çadırları kurulmuştu. Fiyatlar düşmek yerine daha da yukarı çıktı. Bir iktidar vatandaşı daha ucuza sebze meyve alabilsin diye manavcılık işine el atıyorsa orada iktidar ömrünü tamamlamış, memleketi batırmış demektir.”
 
UÇUŞ GARANTİLİ HAVALİMANI – YATIŞ GARANTİLİ HASTANE
GEÇİŞ GARANTİLİ KÖPRÜ - SATIŞ GARANTİLİ MARKET
Orhan Sümer, “Türkiye ne yazık ki AKP İktidarının başarısızlıkları nedeniyle çok acı olayları tecrübe ediyor. Sayıştay Raporlarıyla Tanzim Satış Çadırlarının zarar ettiği ortaya çıkmıştı. Şimdi Tarım Kredi Marketlerinin sayısının arttırılacağı söyleniyor.
Yapılan araştırmada temel mutfak ürünü olan sıvı yağın zincir marketlerde daha ucuz olduğu ortaya çıkıyor. Bu sonuçla devlet eliyle market açılacak ama zarar edecek. Milletin parası yine çöpe atılmış olacak.  Geçiş garantili köprü yaptılar zarar ediyor. Uçuş garantili havalimanı yaptılar zarar ediyor. Yatış garantili hastane yaptılar zarar ediyor. Tüm bunları muhalafet olarak biz söylemiyoruz. Sayıştayın raporlarında yer alıyor. Şimdi satış garantili market mi açacaklar. Yanlış Tarım politikalarına devam edildiği sürece 500 değil 1500 market de açılsa sonuç değişeyecektir.”Dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum