SÜMER: İTHAL HAYVANCILIK YERLİ ÜRETİMİ BİTİRECEK

SÜMER: İTHAL HAYVANCILIK YERLİ ÜRETİMİ BİTİRECEK

SÜMER: İTHAL HAYVANCILIK YERLİ ÜRETİMİ BİTİRECEK
12 Mart 2021 - 12:20

ADANA(GÜNAYDIN)

CHP Adana milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Orhan Sümer ithal hayvancılığa izin verilmesi kararını Türkiye Büyük Millet gündemine taşıdı. Sümer, “Daha dün ithal hayvancılığı bitireceğiz deniyordu. Ne değişti?” diye sordu.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün besilik sığır ithalatına kapılarını yeniden açtığına dikkat çeken Milletvekili Sümer, şunları söyledi:


YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMİYOR
 “Bir süreden beri ithalata izin vermeyen Bakanlık 2021 yılı için 3 ayrı dönemde ithalat yapılacağını ilan etti. Besilik sığır ithalatı için gerekli olan kontrol belgesi Nisan, Haziran, Ağustos olmak üzere 3 dönemde düzenlenecek. İthalatla ilgili ilk başvuru 8 Mart 2021'de başladı. Oysa daha önce birçok kez Tarım ve Orman Bakanı hayvan ithalatının tamamen biteceğini ve Türkiye'den hayvan ithalatı yapmayacağını açıklamıştır. Bu karar yerli hayvancılara büyük zarar verecektir.”
 

HEM ÇİFTÇİ HEM BESİCİ YAŞAM SAVAŞI VERİYOR
 Toprağını ekemeyen çiftçinin şimdi de ahırındaki hayvanla sınandığını ifade eden Sümer, “Tarım ve hayvancılık ne yazık ki gerekli önemi göremediği gibi, çiftçinin sırtına binen yük sürekli katlanıyor. İthal kesim ya da ithal besi hayvancılığına izin verilmesiyle sektörde zar zor direnmeye çalışan rençperlerin, çiftçilerin emeği hiçe sayılmaktadır.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum