Sümer: Yıl sonuna kadar Dolar 7,5 liraya çıkacak

Sümer: Yıl sonuna kadar Dolar 7,5 liraya çıkacak

Sümer: Yıl sonuna kadar Dolar 7,5 liraya çıkacak
13 Şubat 2020 - 15:00

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, dış politikadaki belirsizliğin Türkiye’yi büyük bir ekonomik krize sürükleyeceğini belirterek doların yılsonuna kadar 7.5 liraya çıkacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Sümer, Türkiye’nin giderek uçurumdan aşağı yuvarlandığını belirterek “Dış politikadaki belirsizlik ve Türkiye'nin bir çatışma ortamının içine çekilmesi karşımıza yeni ve büyük bir ekonomik kriz olarak çıkacak” dedi.

İdlib'de yaşanan çatışmaların ardından doların 6,05'e kadar yükselerek son on ayın zirvesine çıktığına dikkat çeken Sümer, “Kamu bankaları kurdaki yükselişin önüne geçmek için 4,5 milyar dolar sattı ve buna karşın bu yükselişin durdurulamadığı iddia ediliyor” diye konuştu.

Sümer, uzmanların doların kontrol altına alınmasının zor olduğunu ve yılsonuna kadar Türk lirasının yüzde 20 oranında daha değer kaybederek doların 7,5 liraya çıkacağı öngörüsünde bulunduğunu aktararak şöyle konuştu: “Bu, geçen yıl başlayan ve etkisi hâlâ hissedilen ekonomik krizden daha ciddi bir krizin habercisidir. İşsizlik, geçim derdi, hayat pahalılığı, ödenemeyen faturalar bir sosyal patlamaya doğru gidiyor. Buradan çağrı yapıyorum: Türkiye bir an önce dış politikadaki belirsizliğini sonlandırıp üretimi artıracak önlemler almak zorundadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum