Süpürge sopasıyla arkadaşını öldürene 16 yıl 8 ay hapis verildi

Süpürge sopasıyla arkadaşını öldürene 16 yıl 8 ay hapis verildi

Süpürge sopasıyla arkadaşını öldürene 16 yıl 8 ay hapis verildi
13 Temmuz 2019 - 08:43

Neşet KARADAĞ
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana'da süpürge sopasıyla darbettiği arkadaşı Hasan Özbilen’in ölümüne neden olduğu öne sürülen Battal Sevimli 16 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.
 
Adana 1.Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Battal Sevimli (45) ve avukatı geldi. Mahkeme Başkanı, sanık ile ilgili Adli Tıp Genel Kurulu’ndan verilen raporun mahkemeye geldiğini ve raporda sanığın ceza sorumluluğunun tam olduğunun belirtildiğini söyledi. Sanık Sevimli ve avukatı rapora bir diyeceklerinin olmadığını söyledi. Sevimli, “Hasan Özbilen’in yaşayıp yaşamadığını, ölüp ölmediğinin araştırılmasını istiyorum” dedi.
Dava dosyasında araştırılacak başka husus kalmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında, Hasan Özbilen ile Battal Sevimli’nin olay tarihinde aynı evde kaldıklarını ve aralarında tartışma çıktığını belirtti. Tartışma sırasında Özbilen’in hakaret etmesi ve çekiçle Sevimli’yi yaralamaya teşebbüs ettiğini mütalaasında belirten savcı, “Sanığın da piknik tüpüyle maktulün başına vurmak suretiyle yaralanmasına ve akabinde ölmesine neden olmuştur. Daha sonra maktule ait cep telefonunu aldığı, daha sonra polislere telefonu attığı yeri göstermek suretiyle etkin pişmanlık gösterdiği anlaşılmıştır” diyerek sanık Sevimli’nin ‘cinayet ve hırsızlık’ suçlarından cezalandırılmasını, verilecek cezalarda haksız tahrik ve etkin pişmanlık indirimlerini uygulanmasını istedi.
Son savunması sorulan Sevimli, mütalaaya katılmadığını belirtti. Öldürülen Hasan Özbilen’in kızı Yaren Özbilen’in daha önce mahkemede verdiği ifadesinde sanığın babasını sopayla değil piknik tüpüyle başına vurarak öldürdüğünü iddiasına karşın sanık Sevimli, savunmalarında arkadaşının kafasına süpürge sopasıyla vurduğunu söylerken son savunmasında ise ifade değiştirip cinayeti işlemediğini iddia etti. Sanık sevimli, “Hırsızlık diye bir şey de yok.  Aynı evde yaşıyorduk. Ben suç işlemedim. Çünkü ben o gün Sevgi Evlerine çocuklarımın yanına gittim. Kanuna güveniyorum. Adalet mülkün temelidir, ben adalete güveniyorum” diyerek beraatini istedi.
Mahkeme heyeti, sanık Battal Sevimli’yi ‘Kasten öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezasına mahkum etti. Cinayeti, haksız tahrik altında işxlediği gerekçesiyle cezası 15 yıl hapis cezasına indirildi. Heyet, sanığı ‘hırsızlık’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Toplam 16 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edilen Sevimli’nin tutukluluk halinin devamı da kararlaştırıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum