‘Sürdürülebilir bir tarım politikası uygulanmalı’

‘Sürdürülebilir bir tarım politikası uygulanmalı’

‘Sürdürülebilir bir tarım politikası uygulanmalı’
09 Mayıs 2019 - 16:55

İyi Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Türkiye’de sürdürülebilir bir milli tarım politikası uygulanmasının şart olduğunu söyledi.
Çulhaoğlu, aşırı yağış sebebiyle mağdur olan Adana ve çevre illerdeki çiftçilerin ve Tarsim Sigortası olmayan çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.
Çulhaoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada; “İhraç ettiğimiz tarım ürünlerinin tekrar ülkemize iade edilmesinin nedenlerinin ve sonuçlarının araştırılması, sonuç itibarıyla yine aynı sorunlarla karşılaşmamak için alınacak önlemlere ilişkin olarak tedbirlerin alınması amacıyla on yedi yıllık Ak Parti iktidarında 82 milyon vatandaşımız, özellikle tarım sektöründeki çiftçilerimiz için sürdürülebilir bir millî tarım politikası ortaya konulmadığı için hâlâ ithalata devam etmekteyiz; samanı bile ithal ettik. Çay, patates, soğan, pirinç, pamuk ithal ettik. Müslüman Türk milletinin yemesi için Sırbistan'dan, Bulgaristan'dan, Fransa'dan, Ukrayna'dan ve birçok ülkeden canlı hayvan ve hazır et ithal ettik. Kanada'ya tohumunu sattığımız mercimeği bu ülkeden ithal ettik. Azerbaycan'dan, Suriye'den, İran'dan, Özbekistan'dan, Mısır'dan, Kazakistan'dan, Rusya'dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden, Bulgaristan'dan ve Irak'tan soğan ithal ettik” dedi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum