Suriyeli sanıklar birbirini suçladı

Adana'daki göçmen kaçakçısının öldürülmesi davasına devam edildi

Suriyeli sanıklar birbirini suçladı

Adana'daki göçmen kaçakçısının öldürülmesi davasına devam edildi

Suriyeli sanıklar birbirini suçladı
21 Ocak 2020 - 08:51

Neşet KARADAĞ

ADANA(GÜNAYDIN)-Adana'da göçmen kaçakçılığı yaptığı ileri sürülen Suriye uyruklu kişiyi öldürdükleri iddiasıyla iki tutuklu sanığın ağırlaştırılmış müebbet, başka suçtan tutuklu bir sanığın da 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın duruşması görüldü. Sanıklar birbirlerini suçladı.
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Suriye uyruklu tutuklu sanıklar Thamer Mahboul, Stayf Halef ve öldürülen Muhammed Abdo'nun oğlu Mahmud El Abdo ile tarafların avukatları katıldı. Başka bir suçtan tutuklu olan sanık Muhammed Hadri ise duruşmada yer almadı. Duruşmada tanıklar dinlendi. Tercüman aracılığıyla ifadesi alınan tanıklardan Salih Eldeli, olaya ilişkin bilgisi ve görgüsünün olmadığını söyledi. Sanık Stayf ile birlikte diğer sanık Thamer’in çiftliğine gittiklerini belirten Eldeli, “Stayf’ın olay gecesi beni aradığı doğrudur. Muhammed Abdo’nun çocuklarının kendisini aradığını söyleyip bir araç bulmamı istedi. Kendisine araç konusunda yardımcı olamadım. Stayf, ölüm olayı ile ilgili olarak bana bir şey demedi” dedi. Olayla ilgili tutanakta imzası bulunan polis memuru H.Y. ise, tercüman aracılığıyla şüphelilerden birinin savunmasını aldıklarını, tutanağa geçirilen içeriklerin doğru olduğunu söyledi.
Öldürülenin oğlu Mahmud El Abdo, tanık Salih Eldeli’nin ifadesini kabul etmediğini belirterek, “Salih gerçekleri anlatmamaktadır. Sanık Stayf, Salih’e ‘Thamer başıma bela verdi, bana araba acil ayarla’ demiştir. Bunu da bizim yanımızda söylemiştir” dedi.
Daha sonra sanıklara söz verildi. Sanık Thamer Mahboul, suçlamayı kabul etmedi. Gerçeği 4 kişinin bildiğini iddia eden Mahboul, “Bunlar bir şeyler saklamaktadır. Zakku, Mahmud’un yanına gelerek gerçekleri anlattı. Mahmud’un amcası da benim kardeeşimi telefonla arayarak ‘Bizim sizde kalmış bir hakkımız yok sizin de bir hakkınız yok’ dedi” diyerek tahliyesini istedi.

Sanık Stayf Halef ise eski savunmalarını tekrarladığını, sanık Thamer’in savunmaları arasında çelişkileri olduğunu öne sürdü. Halef, “Thamer, emniyette silahla vurduğunu söylemiştir. Şimdi ise yapmadığını söylüyor. İsimlerini söylediği 4 kişinin şahit olduğunu söylüyor. Ancak, Thamer yalan söylüyor. Ben suçu işlemedim” dedi.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verdi. Başka suçtan tutuklu olan sanık Muhammed Hadri’nin duruşmada hazır edilmesi için Hatay Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’na yazı yazılmasını kararlaştıran heyet, duruşmayı, tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum