“Tarım milli güvenliğimizi yakından ilgilendiriyor”

“Tarım milli güvenliğimizi yakından ilgilendiriyor”

 “Tarım milli güvenliğimizi yakından ilgilendiriyor”
13 Şubat 2018 - 17:00

ADANA (GÜNAYDIN) – Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye’nin sürdürülebilir bir tarım politikasından yoksun, günü kurtarmaya dönük politikalarla hedefe ulaşmasının mümkün görünmediğini bildirdi.

Aynı zamanda ziraat mühendisi olan CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve İl Başkan Yardımcısı Şahin Yeter’le birlikte Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı’na yeniden seçilen Semih Karademir ve yönetim kurulu üyelerine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan Tümer, Adana, bölge ve Türkiye tarım sektörü adına önemli çalışmalara imza atan ZMO ailesine teşekkür etti.

Tarım sektörünün Milli İstihbarat Teşkilatı’nın çalışma alanından daha az stratejik olmadığının altını çizen Tümer, “Tarım tam olarak milli güvenliğimizi ilgilendiren bir konudur. Bu şekliyle hareket edilmediği takdirde değişen ve gelişen dünyadaki yerimizi almamız zor görünüyor” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNDE SİYASALLAŞMA OLMAZ”

Ülkemizin sürdürülebilir bir tarım politikasının olmayışının hem verimi ve çeşitliliği hem de tarım topraklarını olumsuz etkilediğini ifade eden Tümer, sulama birliklerinin kapatılması yerine daha güçlendirilmesi ve çiftçinin lehine teknolojik gelişmelerle donatılması gerektiğini vurguladı.

Bir çok alanda olduğu gibi sulama birliklerinde de siyasallaşmanın önünün açılmasının tarım sektörüne yarardan çok zarar vereceğinin altını çizen Tümer, “Ulusal güvenliğimizi ilgilendiren konularda siyasi davranmak geleceğimizi doğrudan olumsuz etkiler. Sulama birlikleri ‘kapatıyorum oldu’ mantığıyla siyasete alet edilmemelidir. Ayrıca birliklerde istihdam edilen binlerce personelin de geleceği karartılmamalıdır. Öte yandan tüm Türkiye’deki toprak koruma kurulları özerk bir yapıya kavuşmalıdır. Uzman görüşleri doğrultusunda topraklar gelecek nesillere bırakılmalıdır” diye konuştu.