"TARSİM, tamamıyla üretici lehine çalışan bir sistemdir'

"TARSİM, tamamıyla üretici lehine çalışan bir sistemdir'

21 Mayıs 2020 - 13:06

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Genel Müdürlüğü, TARSİM'in kuruluş yapısı ve amacı itibariyle kar amacı taşımayan, gönüllülük esasına dayanan ve tamamıyla üretici lehine çalışan bir sistem olduğunu açıkladı.
Genel Müdürlük, açıklamasında; CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin'in Meclis'te yanlış anlaşılmalara yol açan bilgiler verdiğini, bu bilgilerin de Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi ile ilgili önyargılı bir yaklaşım oluşturduğunu bildirdi.
Açıklamada, "Sistem çerçevesinde sigorta yaptıran üretici ve yetiştiricilerin primine yüzde 67'ye varan devlet desteği sağlanmakta, teminat kapsamındaki bir risk nedeniyle hasar olması halinde sigorta prensipleri ve teknikleri çerçevesinde hasar ödemesi gerçekleştirilmektedir. Kuruluşundan bu güne kadar çeşitli riskler ve doğal afetlerden ötürü ürünleri ve hayvanları zarar gören üretici ve yetiştiricilere, Türkiye genelinde 6.2 milyar lira, Adana'da 202 milyon lira, Mersin'de ise 388 milyon lira hasar ödemesi yapıldığının da altını çizmek isteriz. Bununla birlikte Mersin bu süre zarfında en çok hasar ödemesi alan 3. il, Adana ise 7. il konumunda bulunmaktadır." denildi.
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana ve Mersin'de sağanak yağış, sel ve dolu nedeniyle ürünleri büyük oranda zarar gören üreticinin sorunlarını TBMM’ye taşımış, TARSİM'in çiftçileri mağdur ettiğini ileri sürmüştü. Ürünleri büyük oranda zarar gören bazı çiftçilerin tarlalarında hasar tespitine gelen Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperlerinin anlaşılmaz bir tutumla 0 (sıfır) hasar raporları tanzim etmesini ve mağduriyete sürüklenmelerini televizyon haberlerine de yansıttığını hatırlatan Şevkin, “TARSİM eksperlerinin bu tutumunu kabul etmek mümkün değildir” demişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum