Tayyareci Mehmet Ali Bey'in adı artık caddede yaşayacak

Tayyareci Mehmet Ali Bey'in adı artık caddede yaşayacak

Tayyareci Mehmet Ali Bey'in adı artık caddede yaşayacak
11 Şubat 2020 - 16:49

Balkın ve Birinci Dünya Savaşı pilotlarından Tayyareci Mehmet Ali Bey’in adı artık Adana’da bir caddede yaşayacak.
Pınar Mahallesi ve Gürselpaşa Mahallesi arasındaki Aliye İzzet Begoviç Bulvarı civarındaki bir caddeye “Tayyareci Mehmet Ali Bey” adı verildi. Ailesi tarafından yaptırılan cadde anıtının açılışında, Tayyareci Mehmet Ali Bey’in aile fertlerinden kızı Müzehher Kurçer, torunu Prof. Dr. Necla Geyikdağı ile sevenleri katıldı.
Açılış kurdelesini kesen kızı Müzehher Kurçer, “Kurtuluş Savaşı pilotlarından babam Binbaşı Tayyareci Mehmet Ali Bey’in adını ölümsüzleştirmek bize onur ve gurur verdi. Bu konuda bizlerden desteği esirgemeyen tüm dost ve sevenlerimize teşekkür ederiz” dedi.
Tayyareci Mehmet Ali Bey 1889 yılında Yunanistan'ın Selanik şehrinin doğusundaki Serez şehrinde dünyaya geldi. Manastır idaresinden sonra gittiği İstanbul Harbiye mektebini 1910 yılında bitirdi. 1912 yılında pilotluk eğitiminden sonra gönderildiği İngiltere’den havacı arkadaşlarıyla dönerek Türkiye'de savaşlara katıldı. Daha sonra Yeşilköy Tayyare Mektebinde pilotluk eğitimine devam eden Tayyareci Mehmet Ali Bey, 1914 yılında uçakla İstanbul’dan Bursa’ya uçarak, uçağın nasıl bir taşıt olduğu hakkında bilgiler verdi. 1930 yılında Adana’ya gelen ve burada bir fotoğrafhane açarak, kendini fotoğraf işlerine verdi. 1940 yılının ortalarında mesleki başarısından dolayı tekrar devlet görevine çağrılarak Diyarbakır Hava Meydan Müdürlüğü görevine atanır. Daha sonra yine Adana’ya dönen Tayyareci Mehmet Ali Bey, yine uzun süre fotoğrafçılıkla uğraştıktan sonra Pozantı’ya taşındı ve 1961 yılında hayata gözlerini yumdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum