Tekin: Atatürk kadınlarımıza her zaman büyük değer verdi

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İsa Kayadan, 25 Ekim Cuma günü saat 19.00'da Adana Garden Business Otel'de yapılacak Cumhuriyet Balosu'na tüm Adanalıları davet etti

Tekin: Atatürk kadınlarımıza her zaman büyük değer verdi

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İsa Kayadan, 25 Ekim Cuma günü saat 19.00'da Adana Garden Business Otel'de yapılacak Cumhuriyet Balosu'na tüm Adanalıları davet etti

Tekin: Atatürk kadınlarımıza her zaman büyük değer verdi
18 Ekim 2019 - 08:34

MUSTAFA ÖZKE
 
ADANA (GÜNAYDIN) –
Adana Barosu avukatlarından Oya Tekin, Cumhuriyet devrimlerinin en büyük kazanımlarından birinin de Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara tanıdığı haklar olduğunu belirterek, çağdaş diye görünen Avrupa'nın bile kadın hakları konusunda Atatürk'ten sonra davrandığını söyledi.
Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şubesi'nin konuğu olan Tekin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüz eseri Nutuk'un okunmaya başlamasının yıldönümü ve Cumhuriyetimizin Medeni Kanun ile kazandırdıklarının son 17 yılda geldiği durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
 
KADIN MESELESİ DEVLET MESELESİ
 
Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeki Salı toplantılarının bir kadınla başlamasını çok önemli bulduğunu dile getiren Oya Tekin, "Son yıllarda kadın hakları ve kadına şiddet konusu Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer aldı. Bundan dolayı ben de Mersin Üniversitesi'nde doktora yapmaya karar verdim. Şu anda yüksek lisansımın son aşamasındayım. Doktoramı tamamladıktan sonra da kadın haklarında araştırmalar yapmaya devam edeceğim." dedi.
Cumhuriyet döneminde kadın meselesinin bir devlet meselesi olduğunu ve Atatürk'ün bu yönüyle kadına büyük değer verdiğini dile getiren Oya Tekin, Atatürk'ün "Bir toplum, cinsinden yalnız birinin yeni gerekleri edinmesiyle yetinirse, o toplum yandan fazla güçsüzlük içinde kalır. Bir millet ilerlemek ve uygarlaşmak isterse, özellikle bu noktayı esas olarak kabul etmek zorunluluğundadır. Bizim toplumumuzun başarı gösterememesinin sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlik ve kusurdan doğmaktır." sözlerini hatırlattı.
1926 – 1934 yılları arasında kadınlara verilen haklardan söz eden Tekin, son 17 yılda da siyasal iktidarın kadınlarla ilgili yaptığı hukuki değişikleri dile getirdi.
 
CUMHURİYET BALOSU'NA DAVET
 
Öte yandan, toplantıda söz alan Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, 25 Ekim Cuma günü saat 19.00'da Adana Garden Business Otel'de yapılacak Cumhuriyet Balosu'na tüm Adanalıları davet etti.
Cumhuriyet Balosu'nda Atatürk 'e ve Türkiye'ye yakışır bir buluşma yaşayacaklarını belirten Kayadan, "Cumhuriyet Balomuza ünlü gazeteci yazar Mustafa Balbay ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Nasuh Mahruki konuk olarak katılacaklar. Baloda çeşitli sanatsal etkinlikler gerçekleştirilecek. Birlik ve beraberliğimizi göstereceğimiz, Atatürk etrafında daha çok kenetleneceğimiz bu baloya halkımızı davet ediyoruz." şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum