Terörizme Karşı Savunma Projesi'ne NATO'dan destek

Terörizme Karşı Savunma Projesi'ne NATO'dan destek

Terörizme Karşı Savunma Projesi'ne NATO'dan destek
10 Aralık 2019 - 16:47

Çukurova Üniversiteli bilim insanları farklı Ar-Ge projeleriyle uluslararası alanda destek almaya devam ediyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Yeğingil’in yönetici olduğu uluslararası NATO SPS projesi üç yıllık süre için desteklendi. Projenin araştırmacıları arasında Fizik Bölümü’nden Prof.Dr.Zehra Yeğingil, Prof. Dr.Faruk Karadağ ve Doç.Dr.Ahmet Ekicibil, Kimya Bölümü’nden Prof.Dr.Tunç Tüken, Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Dr.Öğretim Üyesi Gözde Tansuğ, Dr. Öğretim Üyesi Ebru Erünal bulunuyor. Doç.Dr. Mustafa Akyol da Adana Alpaslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden projeye katkı sağlıyor.
NATO’nun Barış ve Güvenlik için Bilim Programı olan SPS (Science for Peace and Security (SPS) Programme) ile ileri teknolojiler, terörle mücadele, kimyasal-biyolojik-radyolojik ve nükleer  (CBRN) ajanlara karşı korunma konularıyla ilgili projeler destekleniyor. Bu program çerçevesinden Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanı Prof. Dr. Zehra Yeğingil’in yürütücülüğünü yaptığı bir kimyasal-biyolojik-radyolojik ve nükleer ajanlarına karşı savunma projesi olan radyolojik terörizme karşı dozimetre geliştirilmesi projesi destek buldu.
Geliştirilmesi planlanan radyasyon dozimetreleriyle NATO tarafından ikinci kez desteklenen Prof. Dr. Yeğingil, proje ve destek hakkında şu bilgileri verdi: “SPS projeleri NATO ve NATO ortak ülkelerinin bilimsel ortamlarını ve bilimsel aktivitelerini, son teknolojinin gereksinimine uygun aletlerin satın alınmasına katkı sağlayarak, araştırma laboratuvarlarını ve genç bilim insanlarını fonlayarak destekliyor. SPS projeleri desteğiyle, NATO ülkeleri ve NATO ortak ülkelerinin bilim insanları sadece yaptıkları projelerin sonuçlarından yararlanmamakta aynı zamanda bu ülkelerin uluslararası bilimsel toplulukla integrasyonları da sağlanmaktadır. Çok uluslu bu projenin ismi ‘Radyosyan yayan bir patlamayla oluşan acil durumda maruz kalınan dozunun ve radyoaktif kaynağın cinsinin belirlenmesi’dir.”
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum