Toprak havuzlarda balık üretilecek

AK Parti Adana Milletvekili Doğru, Karataş’te Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını, ilk aşamada 3 bin kişiye istihdam sağlanacağını müjdeledi

Toprak havuzlarda balık üretilecek

AK Parti Adana Milletvekili Doğru, Karataş’te Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını, ilk aşamada 3 bin kişiye istihdam sağlanacağını müjdeledi

Toprak havuzlarda balık üretilecek
28 Ekim 2020 - 12:00

Haydar ŞENGÜL
 
ADANA(GÜNAYDIN)-
AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, AK Parti hükümeti olarak üretime değer vermeye ve bu doğrultuda adımlar atmaya devam ettiklerini belirterek, Adana’nın Karataş İlçesi’nde Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulacağının müjdesini verdi. Miletvekili Doğru, “Proje ile, insan eli altında kontrollü olarak, toprak havuzlarda tarla balıkçılığı yapılarak, atıl olan bu alanlar değerlendirilecektir. Bu sayede ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanacaktır. En az 250’si Su ürünleri Mühendisi olmak üzere, yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlanacaktır” dedi.
TBMM’de ülkemiz ekonomisi adına çok değerli bir kanunu teklifini görüştüklerini belirten AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesiyle toprak alanlarda su ürünleri yetiştiriciliği sayesinde Adana’da hem istihdamın destekleneceğini hem de üretime destek verileceğini söyledi. Doğru, şunları söyledi:
“AK Parti Hükümetleri olarak, üretime değer vermeye, ve bu doğrultuda adımlar atmaya devam ediyoruz. KOVİD-19 Pandemisi nedeniyle, dünyada yaşanan kaynak tedirginliği, üretim güvenliğinin ve sürekliliğinin önemini bir kez daha ortaya çıkartmıştır. İnşallah kanunlaştıracağımız bu yasa teklifi ile, yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilecek, deyim yerindeyse üretime omuz verilmiş olacaktır. Yeni kanunun önünü açtığı bu uygulama ile, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi bölgesi ile Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde zaten yükselişte olan ülke grafiğimize ivme kazandıracak, bu sayede üretime duyulan güveni de arttırmış olacağız. Gazi Meclisimizden geçecek olan bu kanun teklifi, seçim bölgem, tarımın ve üretimin Başkenti olan Adana’mız için büyük bir öneme sahiptir.”
Küreselleşmenin etkisi ile bir yandan, dünya üzerinde su ürünleri üretim faaliyetleri için kullanılan alanların daraldığını, bir yandan da insanların kaliteli su ürünlerine olan ihtiyaçlarının arttığına dikkat çeken Miletvekili Doğru, bu doğrultuda, dünya genelinde tarımsal faaliyetler ile, su ürünleri üretiminin çeşitlendirilmesi ve arttırılması gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi.  Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik, daha küçük alanda daha fazla üretim yapmayı amaçlayan, “Toprak Havuzlarda Su Ürünleri Yetiştiriciliği”nin dünya genelinde, etkin bir şekilde kullanılmaya başlandığını vurgulayan Miletvekili Doğru, “Adana’mız, 163 kilometre kıyı şeridine sahip olup, 5 adet lagün, 10 Baraj gölü ve 29 adet göletten oluşmaktadır. İlimizin, 36 adet su ürünleri yetiştiriciliği yapan tesisinin yıllık üretim kapasitesi, 4 bin 100 tondur. 2018 yılı verilerine göre, ilimizde avcılık ve yetiştiricilik yolu ile elde edilen su ürünleri üretimi, 8 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Adana’mızda, Dünyaya örnek teşkil edecek bir çalışma başlatılmış olup,  Karataş İlçemizde, Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulacaktır. Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, Karataş İlçesi Adalı Mahallesinde bulunan verimsiz ve bataklık alanlardan oluşan, toplam 6 bin 500 dekar mera alanında planlanmıştır. Proje ile insan eli altında kontrollü olarak, toprak havuzlarda tarla balıkçılığı yapılarak, atıl olan bu alanlar değerlendirilecektir. Bu sayede ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlanacaktır. En az 250’si Su ürünleri Mühendisi olmak üzere, Yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlanacaktır” dedi.
 
“ADANAMIZA 2,5 MİLYAR TL KATMA DEĞER”
 
Proje sayesinde bataklık alanların değerlendirileceğine vurgu yapan Doğru, proje ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Su ürünleri ihracatının destekleneceğini ifade eden Doğru, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Proje ile su ürünleri ihracatımızda önemli artışlar gerçekleştirilecek ve su ürünleri işleme tesisleri ile soğuk hava depoları kurulacaktır. Tam kapasite ile çalıştığında, yıllık 35 bin ton üretim ile yaklaşık 2.5 milyar TL katma değer oluşturulacaktır. Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nde çipura ve levrek başta olmak üzere karides, kerevit, sazan, tilapya, kefal, akvaryum balıkları, pangalsus ve bunun gibi türler yetiştirilecektir. Karataş İlçesi Adalı mahallesinde kurulacak olan Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi alanının, yaklaşık yüzde 60’ını yani, 3 bin 810 dekarını, toprak havuzlar oluşturacaktır. İşletme bazında her bir tesisin büyüklüğü en az 25 da alana sahip olacaktır. Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak olan 254 adet tesis başı, yıllık 135 ton su ürünleri üretimi yapılacaktır.”
Su ürünleri Organize Sanayi Bölgesinde su kaynağı olarak, Akdeniz, Ceyhan Nehri ve artezyen kuyu sularından yararlanılacağına dikkat çeken Milletvekili Doğru, “Zira her işletmede, 27 litre/ saniye su kullanılacaktır. Kurulması planlanan bölgede yapılan ön inceleme çalışmaları sonucunda alınan su örneklerinin, analiz rapor değerleri, su ürünleri yetiştiricilik kriterleri açısından uygun olduğu tespit edilmiştir. Sonuçta, kurulması planlanan Adana Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nde, rekabet şartlarıyla baş edebilir nitelikte, uygun ve kaliteli su ürünleri temini için toprak havuzlarda su ürünleri yetiştiriciliği ile sanayi entegrasyonu geliştirilecektir. Böylece, gelişen bu sektör sayesinde, birçok kademede çalışma imkânlarının tesis edilmesi, bölge, kent ve ülke ekonomisine katkı sağlanması, Adana’nın, Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri için, su ürünleri sağlayıcı üretim üssü haline getirilmesi hedefi doğrultusunda, böyle bir projenin faydalı olacağı muhakkaktır” dedi.
 
“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMIZI ARZ EDİYORUZ”
 
AK Parti Hükümetleri’nin üretime verdiği önemi dile getiren Doğru, Cunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti. Üretimi ne pahasına olursa olsun destekleyeceklerinin altını çizen Doğru, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Hükümetimiz, ne pahasına olursa olsun, üretimi desteklemeye devam edecektir. Dünyanın içerisinden geçmekte olduğu bu zorlu süreçte dahi, devletimizin tüm kaynakları üretim için seferber edilmiştir. Bu ve bundan önceki projeler, vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillenmiş, ve yine vatandaşlarımızın menfaatleri doğrultusunda hayata geçmiştir, bu durum bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. AK Parti Hükümetleri olarak, üretimi teşvik etmek ve üreticimizi desteklemek adına, hiçbir konuda elimizi taşın altına koymaktan çekinmiyor ve aynı kararlılık ile yolumuza devam ediyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki; Toprak, Devletin temelidir. Dört Bir yanından bereket fışkıran her karış toprağımızı, en verimli şekilde değerlendiriyoruz. Böylesine faydalı bir projenin Adana’mıza kazandırılmasındaki en büyük payın sahibi olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, şahsım ve Adana’lı hemşehrilerim adına şükranlarımı arz ediyor, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a gayretli çalışmalarından dolayı hassaten teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum