Tüketicilere Kurban Bayramı öncesi uyarı

Tüketicilere Kurban Bayramı öncesi uyarı

Tüketicilere Kurban Bayramı öncesi uyarı
09 Ağustos 2019 - 08:43

Haydar ŞENGÜL
ADANA(GÜNAYDIN)-
Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Dinçer İşisağlam, Kurban bayramı öncesinde yapılan alışverişlere ilişkin uyarılarda bulundu.
Alışveriş öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi veren İşisağlam, ihtiyaç olan mal ve hizmetin belirlenerek öncelik sırasına göre alınması için liste yapılması gerektiğini söyledi. Alışverişlerde fiş veya fatura almaya özen göstermek gerektiğine dikkat çeken İşisağlam, “Belge alınmadığı taktirde hak sahipliğinin ortadan kalkacağını, malın ayıplı çıkması halinde belge olmadığı için ilgili kurumlara başvurmakta zorlanacağınızı bilmeniz gerekmektedir” dedi.
Gıda ürünlerinin etiketlerinin kontrol edilerek son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan İşisağlam, uyarılarını şöyle sürdürdü:
“Özellikle katkı maddelerinin iyice okunması gerektiğini unutmayınız. Etiketsiz ürün almayınız, dayanıklı tüketim mallarında CE, TSEK, TSE damgalarını mutlaka arayınız. Satış sözleşmelerini iyice okuyunuz, dayanıklı tüketim mallarını aldıktan sonra kullanma kılavuzunu okumadan ürününüzü çalıştırmayınız.”
 
İşisağlam, Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şöyle belirtti:
“Kurbanlıkların kulaklarında etiket ve sağlıklı olmasına dikkat ediniz. Kurbanları hijyenik bir ortamda çevre sağlığını da düşünerek kesmeye özen gösteriniz. Bu iş için belediyelerin gösterdikleri kesim yerlerinde kurbanların kesilmesi gerektiğini unutmayınız. Ulu orta sokak kenarlarında kurbanların kesilmeyeceğini cezasının da olduğunu unutmayınız.
 
Malların ayıplı çıkması halinde hiç bir ücret ödemeden Tüketici Hakem Heyetlerine sorunların çözülmesi için başvurulacağını unutmayınız.”
İşisağlam, bayramda tatiline araçları ile çıkacak sürücülerin trafik kurallarına, trafik işaretlerine uymalarını, yorgun ve uykusuz araç kullanmamalarına, aşırı hız yapmamalarına dikkat çekti.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum