Türk Kadınlar Konseyi: Virüsten ölen sağlık çalışanları şehit sayılsın

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube Başkanı Av.Türktekin, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı, "Sağlık çalışanlarının şefkatinin tüketilmesine veya mesleki şevkinin kırılmasına sebebiyet verebilecek hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz" dedi

Türk Kadınlar Konseyi: Virüsten ölen sağlık çalışanları şehit sayılsın

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Adana Şube Başkanı Av.Türktekin, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınadı, "Sağlık çalışanlarının şefkatinin tüketilmesine veya mesleki şevkinin kırılmasına sebebiyet verebilecek hiçbir şeye müsaade etmeyeceğiz" dedi

Türk Kadınlar Konseyi: Virüsten ölen sağlık çalışanları şehit sayılsın
03 Nisan 2020 - 15:33


 

ADANA(GÜNAYDIN)-Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Merkezi (TKKD) ve 20 şubesi adına açıklama yapan Adana Şube Başkanı Av.Meryem Türktekin, sağlık çalışanlarına yapılan şiddete tepki göstererek, "Koronavirüsle savaşta hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları şehit sayılmalı. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi, çalışma şartlarını ve hayatlarını kolaylaştırıcı ekonomik, sosyal haklar verilmeli" dedi.
TKKD Adana Şube Başkanı Av. Türktekin, dünyanın şu an, her ülkede ve her cephede hızla yayılan ve her gün ölü ve vaka sayısı hızla artan koronavirüse karşı savaş verdiğine dikkat çekti. Ancak, insanların bir kısmının hala covid-19'un bulaşıcılığının ve tehlikesinin yeterince farkında olmadığını ifade eden Av. Türktekin, kimi insanların rahatlıklarından ve alışkanlıklarından taviz vermek istemediklerini, ‘Evde kal’ çağrısına uymayarak yöneticilere öfke püskürdüklerini, kiminin de koronavirüse olan kızgınlıklarını virüse karşı canlarını hiçe sayarak mücadele eden sağlık çalışanlarından çıkarttıklarını belirtti. TKKD Adana Şube Başkanı Av. Türktekin, "Oysa, artık fark edilmelidir; Bu, dünya tarihinde ilk kez tüm ülkelerin ittifak halinde olduğu, bugüne değin görülmemiş bir savaştır. Bu savaşın sonunda her ülkede, birçok insan hayatını kaybedecek, ciddi anlamda ekonomik ve sosyal kayıplar yaşanacaktır. Dolayısıyla bu savaş bitinceye kadar, gerçekten evde kalmakta hayat vardır" dedi.
'BAZI SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ ŞEHİT OLDU'
Koronavirüs ile savaşın askerlerinin sağlık çalışanları olduğuna dikkat çeken Av.Türktekin, virüsle savaşta çok sayıda sağlık çalışanının virüse yakalanıp ölüm kalım mücadelesi verdiğini belirterek şunları söyledi:
'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ KINIYORUZ'
"Dünya genelindeki vakaların yaklaşık yüzde 10’u sağlık çalışanlarıdır. Aynı durum ülkemiz içinde geçerlidir. Bazı sağlık çalışanlarımız şehit olmuştur. Şu an 601 sağlık çalışanımız da ölüm kalım mücadelesi vermektedir. Diğerleri ise, insan üstü bir gayretle bu savaşın cepheleri olan hastanelerde savaşmaktadır. Doktorlarımız, hemşirelerimiz ve yardımcı sağlık çalışanlarımız evlerine dahi gidemez olmuş, çocuklarına dokunamaz hale gelmiştir. Bu nedenle hangi gerekçeyle olursa olsun sağlık çalışanlarına yönelik hiçbir saldırı haklı görülemez. Bu tür eylemleri gerçekleştiren kişileri de, insanları sağlık çalışanlarına karşı kışkırtan kişileri de şiddetle kınıyoruz.
'TEŞEKKÜR EDERİZ'
Sağlık çalışanı olmak normal zamanlarda bile, öyle kolay bir iş değildir; İnsanoğlunun baş etmekte zorlandığı o en büyük acıya; ölüm acısına, her gün maruz kalmak ve her gün katlanmak demektir. Sadece yakınlarınız için değil, tanımadığınız insanlar için gözyaşı dökmek demektir. Böylesine zor bir mesleği sevgiyle yapabilmek ve ölüm anına tanık olduğunuz yüzlerce insanın hüznüyle yaşamak demektir.
Bu nedenle, sağlık çalışanlarına gelen saldırılar kabul edilemez. Onlar, bu küresel savaşta en ön saflarda görev alan kahraman askerlerimizdir. Bu dönemde milletimiz adına verdikleri olağanüstü mücadele ve fedakarlıklar için kendilerine sonsuz teşekkür ederiz.
Kaldı ki normal zamanlarda da, hastalık ve ölüm anında yanımızda çoğu kez onların olacağını, şefkatlerine ve desteklerine her daim ihtiyacımız olacağını hatırlatmak isteriz. "
'ŞEVKLERİNİN KIRILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'
Sağlık çalışanlarının şefkatinin tüketilmesine veya mesleki şevkinin kırılmasına sebebiyet verebilecek hiçbir şeye müsaade etmeyeceklerini ifade eden Av. Türktekin, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi yönünde, bir an önce caydırıcı önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Aksi halde, ölüm sayısı arttıkça psikolojiler iyice bozulacak ve sağlık çalışanlarımız çok daha vahim saldırılarla karşı karşıya kalacaktır. Sağlık çalışanlarımıza gelen saldırılar dikkate alınarak, gecikilmeksizin hukuki koruma mekanizmalarının devreye sokulması, hukuki iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir" dedi. Av.Türktekin, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Merkezi ve yirmi şubesi adına sağlık çalışanları için taleplerini de şöyle sıraladı:
'ŞEHİT SAYILMALILAR'
"1-Bu savaşta hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına şehitlik payesi ve hakları verilmesi yönünde,
2-Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların önlenmesi, çalışma şartlarını ve hayatlarını kolaylaştırıcı ekonomik ve sosyal haklar verilmesi yönünde,
Hukuki düzenlemeler yapılmasını talep ediyor, bu hususlarda ivedilikle kanun çıkartılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum